Silvio Berlusconi;szóvivő;Forza Italia;Jean-Marie Le Pen;Paolo Bonaiuti;Marina Berlusconi;

2014-05-09 07:32:00

Berlusconi megtalálta utódát?

Marina Berlusconi a legesélyesebb arra, hogy átvegye apjától a Forza Italia irányítását. Ő azonban egyelőre az üzleti életben kíván maradni. Szakértők szerint azonban előbb-utóbb beadja a derekát, nem tud nemet mondani apjának. 

Amerikában több politikai dinasztiát találhatunk, említhetnénk a Kennedy, vagy a Bush családot. De Európából is említhetnénk példát, Franciaországban a szélsőjobboldali Jean-Marie Le Pen lányának, Marine-nek adta át a stafétabotot. Olaszországban.

Nem elterjedt a jelenség, de idővel akár ez is változhat. Ki más, mint Silvio Berlusconi révén. Pártja, a Forza Italia ugyanis abból a szempontból semmiképpen sem tekinthető hagyományos demokratikus, jobboldali tömörülésnek, hogy Berlusconi vagyona, no és jelentős médiaimpériuma latba vetésével hozta létre.

Börtönbe küldhetik a volt kormányfő bizalmasát

Ma dönt az olasz fellebbviteli bíróság Berlusconi egyik legfőbb bizalmasa, Marcello Dell'Utri sorsáról. Arról, mennyi ideig kell rács mögött lennie. Dell'Utri igazi túlélő. 1999 óta összesen több mint tíz éves börtönbüntetésre ítélték, de mindeddig egyetlen percet sem rács mögött töltenie. Berlusconi oldalmát élvezhette, amíg miniszterelnök volt. Már a kezdet kezdetén, 1994-ben csatlakozott a volt kormányfő Forza Italiájához. 1996-ban választották be a képviselőházba, 1999-ben pedig az Európai Parlamentbe. 2001-ben szenátor lett, 2006-ban és 2008-ban újraválasztották.
2004-ben első fokon ítélték el a szicíliai maffiával, a Cosa Nostrával folytatott ügyletei miatt kilenc éves börtönbüntetésre. A vádak szerint segítette a szervezett bűnözés gazdasági terjeszkedését. Akkor a bíróság megállapította, kapocs volt a pénzügyi körök és a maffia között. 2012-ben a palermói fellebbviteli bíróság hét évre ítélte. A testület szerint hírhedt maffiafőnökök, így Stefano Bontade, Toto' Riina, Bernando Provenzano és Silvio Berlusconi között lépett fel közvetítőként. A bírák megállapították, hogy gyakori vendég volt Berlusconi arcorei "bunga bunga" villájában. Április 11-én a palermói fellebbviteli bíróság elfogató parancsot adott ki ellene, de hirtelenjében eltűnt. Libanonban fogták el, azt állította, nem menekülni akart, hanem "gyógykezelés és pihenés céljából" távozott el Itáliából.

Ma is pártja egyedüli uralkodója, a párt tagjai tőle függnek arról nem is beszélve, hogy sok pénze van már politikai vállalkozásában. Berlusconit börtönbüntetésre ítélték ugyan, de az olasz igazságszolgáltatási rendszernek köszönhetően szinte ugyanúgy politizálhat, mint annak előtte.

A büntetést lerövidítő szociális munka pedig aligha köti le energiáit. Csakhogy már elmúlt 77 éves, szeptember végén ünnepli a 78.-at, s bármennyire szeretne is örökké élni, erre még neki sem lesz módja.  Utódot azonban nem nevelt ki. Bárki azonban nem lehet a párt elnöke.

Olyan személyiségre lenne szükség, aki hasonló imázzsal, karizmával rendelkezik, s aki hozzá hasonló módon egy személyben irányítja a pártot. Utód azonban egyelőre nincs.

Eredetileg Paolo Bonaiuti egykori szóvivő volt az első számú kiszemeltje, aki szinte a kezdetektől Berlusconi mellett állt. 1996-ban választották meg képviselőnek, később szenátor lett. Csakhogy már ő is 74 éves, így aligha tudna új lendületet adni

a pártnak. Angelino Alfano volt sokáig a Forza Italia elődjének, a Szabadság Népénke (PdL) a legnagyobb üdvöskéje, a főtitkári tisztséget is megkapta. Rendre hűséges volt mentorához, próbálta magyarázni a sajtónak főnöke időnként nehezen nyomon követhető lépéseit.

Mígnem tavaly összekülönböztek egymással, amikor Berlusconi ki akart volna lépni az előző, Enrico Letta-vezette kormányból, Alfano azonban ekkor már nem követte őt. Maradt a kabinetben, s a mostani, Matteo Renzi által vezetettnek is tagja belügyminiszterként. "Te is fiam, Brutus" - vádolta Alfanót "árulásáért" Berlusconi.

Ha Alfano nem, akkor ki jöhet szóba? Idősebb személyiségre azért nem eshet Berlusconi választása, mert éppen túl öregesnek tartják a választók a már 20 százalék körül táncoló, egykor szebb napokat látott pártot.

Olyan személyiség kell, aki hasonlóan frissnek, eltökéltnek tűnik, mint a rendkívül energikus miniszterelnök, Matteo Renzi, az "olasz Tony Blair", akit még Berlusconi választói is a kegyeikbe fogadtak.

Lényegében egyetlen személy felelhet meg minden kritkériumnak, Berlusconi lánya, Marina, aki apja első házasságából, Carla Elvira Dall'Ogliótól 1966-ban született. Marinával egyetlen, amúgy nem kiküszöbölhetetlen gond van: sosem volt politikus, nem is akart politizálni.

Apja is óva intette attól, hogy e pályát válassza. Az alma azonban nem esett messze a fájától, öccséhez, Pier Silvióhoz hasonlóan az üzleti életben kamatoztatta tudását. Méghozzá nem is akárhol: az apja által mintegy ötven évvel ezelőtt alapított Fininvest Holdingnál, illetve Itália legnagyobb kiaadójánál, az Arnoldo Mondadori Editorénél, mindkét helyen elnökké választották.

A Forbes magazin 2007-ben a világ 33. legbefolyásosabb nőjévé választotta, vagyonát 9,4 milliárd dollárra becsülte. Férje a milánói La Scaala egykori táncosa, Maurizio Vanadia. Két gyermekük született.

A politikából is jól ismerhetjük a mondást, soha se mondd, hogy soha. Marina Berlusconi azonban rendre elutasító választ adott, amikor azt firtatták, apja örökébe kíván-e lépni pártelnökként. "Az üzleti életben van a helyem. Eu suerez örömet számomra. Ráadásul sosem lelkesedtem a politikai dinasztiákért. A politikai vezetést nem lehet csak úgy örökölni".

Azt azért ő is nagyon jól tudja, hogy esetleges megválasztása egyetlen percig sem forogna veszélyben már csak azért sem, mert a párt tagsága örülne is annak, ha minden maradna a régiben a Forza Italiánál. A politikai erő egyik tagja, Laura Ravetto úgy vélte, "ő Berlusconi igazi örököse". Ezzel arra utalt, hogy neki kellene átvennie a pártelnöki staafétabotot.

A cáfolatok ellenére egyre több árulkodó jel utal arra, hogy Berlusconi a legesélyesebb Berlusconi utódlására. A Corriere della Serának adott interjújában ugyanis azt mondta, "ki tudja, hogy holnap betörök-e a politikába". Apja egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat ad arról, milyen tervei is vannak lányával.

Múlt héten, egy politikai showműsorban azt közölte, sosem szánta lányát a politikai pályára. Ugyanakkor hozzátette, "nagyon tehetséges, s menedzserként sok tapasztalatra tett szert. Úgy hiszem, jó megoldás lenne, ha egyszer úgy dönt, energiáit az ország felvirágoztatásába fektetné".

Szakértők szerint Berlusconi titkos terve mindig is az volt, hogy egyszer lányát lássa pártja elnöki székében. "Az utolsó pillanatban játssza majd ki ezt a kártyát. Méghozzá akkor, amikor ez lesz az egyedüli megoldás arra, hogy a párt elkerülje a szétesést" - vélekedett a Die Welt hasábjain Luigi Bisignani újságíró.

Mint mondja, minden adottsága megvan ahhoz, hogy egyszer Marina Berlusconi kihívója legyen. "Nő, fiatal, elismerésre méltó menedzserkarriert tudhat a háta mögött, s ami nem mellékes, példás családanya két szép gyermekkel". Akadnak azonban kételkedő hangok is annak kapcsán, vajon tényleg ő lenne-e a tökéletes megoldás.

Apja cégének élén sosem érhette igazi kihívás, hiszen a valódi vezető nem ő, hanem apja két legfőbb bizalmasa, Fedele Confalonieri és Franco Tató voltak. Egy volt menedzser szerint szorgalmas, lelkiismeretes, de saját ötletei nemigen vannak. Támadási felületet jelenthet számára, hogy nincs egyetemi diplomája. A Mondadori kiadó vezetését is komolyan vette, "de mintha maga sem tudta volna, merre akarja irányítani hajóját".