Shawn Youngstedt, a phoenix-i Arizona egyetem kutatója kijelentette, hogy csökken a betegségek esélye, ha valaki napi 7 órát alszik, ugyanakkor a 8 vagy annál több órás alvás, ha rendszerré válik, kockázatos lehet az egészségre. Nem ő az egyetlen, aki ezt vallja. A közelmúltban több tanulmány is megállapította, hogy a 7 órás alvás és az optimális kognitív teljesítmény között összefüggés van. Tavaly például a Frontiers in Human Neuroscience című folyóiratban a Luminosity című honlap 160 ezer látogatójáról készítettek felmérést, tér- és koordinációs memória-tesztekkel, míg 127 embernek számtani feladatokat kellett megoldaniuk. Az eredmények azt mutatták, hogy a szellemi teljesítmények az alvással töltött órák számával nőttek egészen 7 óráig, utána viszont csökkentek.
David Dinges a Pennsylvaniai Egyetemről szintén alátámasztja ezt a megállapítást. Az ő kutatása szerint már egy fél órával kevesebb alvás is csökkentheti a kognitív sebességet és a figyelmet.
Természetesen minden embernek más a normális alvásigénye egy bizonyos határon belül. A szakértők azt javasolják, hogy amikor vakációra megyünk, teszteljük testünket 3 napig, de legfeljebb egy hétig. Ehhez az kell, hogy ne használjunk ébresztőórát, akkor feküdjünk le, amikor fáradtnak érezzük magunkat, ne fogyasszunk sok alkoholt és koffeint, és a lefekvés előtt már több órával szabaduljunk meg a számítógépektől, tabletektől, és más elektronikus holmitól. Így mérjük meg, hogy mennyi alvásra van szükségünk.