Silvio Berlusconi;válság;Olaszország;La Repubblica;Forza Italia;

2014-12-15 06:38:00

Súlyos válságban Silvio Berlusconi pártja

Történelmének talán legsúlyosabb válságába került a Silvio Berlusconi által irányított Forza Italia. Ennek eredményeként a házi őrizetben tartott médiacézár a párt 86 római és milánói munkatársa körül 55-öt bocsátott el. A Forza Italia szerint erre egyértelműen költségcsökkentés miatt volt szükség. A személyi állományra fordított összeget ugyanis évi 5,7 millióról 1,6 millió euróra kell csökkenteni – írta a La Repubblica.

A Forza Italia elsősorban az új pártfinanszírozási törvény áldozatává vált: az egyes politikai erők a korábbinál jóval kevesebb pénzből gazdálkodhatnak. A Forza Italiának már hónapokkal korábban szorosabbra kellet húznia a nadrágszíjat, s el kellett adnia Róma központjában található székházát, s a munkatársak egy szerényebb épületbe költöztek be.

A helyzet annyira nehézkessé vált, hogy sok parlamenti képviselőt felszólítottak arra: adakozzanak a párt számára. A felhívást azonban az érintettek nem fogadták túl nagy lelkesedéssel.

A pártfinanszírozási törvény szerint miközben 2013-ban még 91 milliót kaptak a tömörülések a költségvetésből, az összeget 2014-ben 25 százalékkal csökkentették, 2015-ben pedig már 50, 2016-ban pedig 75 százalékos lesz a kiadás megnyirbálása. Az adózók ugyan dönthetnek úgy, hogy adójuk egy részét a pártok számlájára utalják, de ez aligha pótolja az állami juttatásaikat.

A pártok gyakran gálavacsorákat szerveznek, hogy pénzt gyűjtsenek. Csakhogy Silvio Berlusconi nem kevéssé megkopott imázsa miatt igen kevés pénz gyűlt össze ezeken a szeánszokon. A másik gond az, hogy a Forza Italia korábban jelentős összegeket kapott Berlusconi médiabirodalmától, ám már innen sem folynak be nagyobb pénzek, a médiacézár pénzügyi monopóliuma ugyanis már nem a régi. A jobboldali politikai erő adósságát 25 millió euróra becsülik.

A Forza Italia számára nagyon nagy gondot jelent az is, hogy a közvélemény-kutatásokban egyre tragikusabban szerepel. Az a párt, amely korábban 30-35 százalékos népszerűségnek örvendett, s még néhány hónapja is még 15 százalékon állt, folyamatosan száguld lefelé a lejtőn. A novemberi, Emilia-Romagna tartományban rendezett regionális választáson a voksok mindössze 8,4 százalékát szerezte meg.