Magyarország;IMF;bankszektor;adósság;energiaszektor;magánszféra;

Az IMF épületének bejárata. Fotó: Getty Images

- Újabb IMF-intések Magyarországnak

A magyar gazdasági kilátások igencsak visszafogottak, és továbbra is kockázatot jelent a magas eladósodottságunk – a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint. Az IMF nemrég járt Magyarországon és a kormányzattal folytatott egyeztetéseiket követően mostanra elkészítették a negyedik cikkely szerinti felülvizsgálatukat hazánkról. Ebben arra is felhívják a figyelmet, hogy nem kéne növelni az állami szerepvállalást a gazdaságban és nem jó, hogy bankokat vásárolunk. Az ország külföldi finanszírozásra való támaszkodása különös sérülékenységet okozhat.

A Valutaalap kitér arra is, hogy a magyar állam egyre fokozottabban jelenik meg a magánszférában (bankszektor és energiaszektor), ami szerintük abból a szempontból problémás, hogy a jövőben emiatt potenciális kötelezettségek keletkezhet. Vagyis akár veszteséget is okozhat az államnak, bizonytalanabbá téve az államháztartás jövőbeli helyzetét. A rövidtávú gazdasági kilátásaink ugyan kedvezőnek nevezhetőek - írja az IMF nyomán a Portfolio.hu -, de ezt arra kéne felhasználnunk, hogy a magas GDP-arányos államadósságot csökkentsük. A jelenlegi előrejelzésük szerint ez ugyanis csak 75,5 százalékig juthat idén, és az elkövetkező években sem süllyed majd túl dinamikusan. A magánszektor adóssága tovább csökkent a bankszektor viszont továbbra is nyomás alatt van a magas adóteher és a nemteljesítő hitelek nagy aránya miatt.

Az IMF szerint a növekedés 2015-ben 2,75 százalékra lassulhat a visszafogottabb beruházási növekedés és a kevésbé támogató költségvetési pozíció miatt csökkenő belső kereslet révén. Közép távon a növekedés 2 százalék körül stabilizálódhat. A munkaerő-piaci részvétel ugyan nő, de még mindig alacsony, az EU átlagtól jelentősen elmaradó szinten marad főleg a nők és az idősebb munkavállalók körében. Ezeket a problémákat tetézi még a versenyképesség javítása miatti nyomás és a külföldi közvetlen működőtőke (FDI) vonzóképességének hiánya.

Az Európai Bizottság (EB) nem fogalmazott meg kartell gyanút, miközben megtagadta az M4-es autópálya-építés uniós finanszírozását - tudta meg a 444.hu. A kormány mégis erre hivatkozva állíttatta le nagy hirtelen az építkezést, így az ügy mögött más ok keresendő. A beruházást nemzeti forrásából kell(ene) befejezni, ám ennek nincs meg a fedezete a költségvetésben. A kivitelezők perre mehetnek.