Állománygyűlésen értékelte az elmúlt hetek eseményeit szerdán a Honvédkórház parancsnoka. Azon kívül, hogy elismételte az intézet honlapján korábban már közzé tett hivatalos álláspontot, lojalitást és türelmet kért december végéig az orvosoktól és a meghívott érdekvédőktől.
Ezzel szemben megjelent a Budapesti Orvosi Kamara nyílt levele, melyben a honvédelmi- és a humán minisztertől valamint a főpolgármestertől azt kérik: sürgős intézkedésekkel tegyék biztonságossá a kórház működését, „mert a jelenlegi megoldások sem a személyi sem a tárgyi feltételeket nem biztosítják ahhoz, hogy orvosaink szakképesítésüknek megfelelő munkakörben, megfelelő személyi és tárgyi feltételek mellett végezzék felelősségteljes munkájukat és ez a betegek ellátását is veszélyezteti.” Mint írták: „nem lehet megoldás, hogy az egészségügyi szolgáltató és az ott dolgozó orvosok terhére essen a megoldás felelőssége. Nem lehet megoldás, hogy a sürgősségi ellátáshoz szükséges szakképzettséggel és tapasztalattal, gyakorlattal nem rendelkező orvosokat más osztályok működésének a rovására átirányítsanak a sürgősségi ellátás érdekében.”
Lapunk is úgy tudja: a helyzet a régi. Azaz lényegében semmi sem változott Zacher Gábor távozásával. A sürgősségi osztály osztályon maradtak a feszültségek, a szakemberhiány orvoslására mindössze annyi történt, hogy a kórház más osztályainak dolgozóit „vezényelték” a Honvédkórház sürgősségi osztályára. Információink szerint a kórházvezetése osztályonként meghatározta, hogy havonta hány munkanapon kell az adott területnek „kiállítania” a sürgősségin szolgálatot teljesítő ügyeleti teamet. Van olyan osztály, amelyiknek néhányat napot és van olyan is, amelynek akár két hétet is vállalnia kellett saját feladataik ellátása mellett.
Mint emlékezetes: a Honvédkórház aneszteziológus és traumatológus szakorvosainak csaknem fele mondta fel augusztus végén az önkéntes túlmunka szerződését. A lépés előzménye az volt, hogy a Honvédkórház menedzsmentje júniusban megvonta az önkéntes túlmunkáért adható juttatásukat. Az érintett orvosok a júliusi fizetési jegyzékükön szembesültek azzal, hogy több tízezer forinttal kevesebbet kaptak a szokásos összegnél. Volt olyan orvos is, akinél ez a differencia elérte a 100 ezer forintot. A túlmunka szerződésekből való tömeges kilépés feszültséget okozott a műtéteknél, az intézmény sürgősségi ellátó helyén is, innen ekkora már az orvosok harmada távozott, a túlzott terhelésre hivatkozva. A hír másnapján Zacher Gábor, a sürgősségi osztály vezetője a főorvosi értekezleten jelentette be, ő is lép. Mint mondta: „Nem tudok elszámolni a lelkiismeretemmel, hogy ilyen állományprobléma, ilyen felszerelésügyi gondok mellett a betegellátást folytassam. Hatalmas terhelés nehezedett a sürgősségi osztályra, leamortizálódott a felszerelés, olyan mennyiségű beteget kellett ellátni, amiért a személyügyi minimumfeltételek 60 százalékával egy centrum nem tud felelősséget vállalni.”
Zacher főorvos látványos lemondása után ugyan jelentős (óránként hat- és nyolcezer forintos) béremelést ígértek az ott maradó szak- és váltásvezető orvosoknak, valamint hirtelen a honvédségi műszerraktárak is megnyíltak. Ám úgy tűnik, a problémák nem oldódtak meg. Lapunk úgy tudja, továbbra is kevés az orvos, a hadra fogható szakdolgozó is. A krízisben ígért többlet fizetést megkapják-e az is, csak a novemberi bérfizetésnél derülhet ki.