Bioritmus;lelki egészség;egészséges életmód;tudatosság;

Robotként irányítanak a szokásaink - Így lehetünk tudatosabbak

Manapság trendi tudatosan létezni: például étkezni és mozogni, környezetet védeni, de nem biztos, hogy tudjuk, mit is jelent ez valójában. Bognár-Molnár Virág jógaoktató abban is segít, hogyan lehet erre ráébredni.

Tudatosak lehetünk, vagy legalábbis azt halljuk, hogy kellene lennünk a környezet védelmében, a fizikai és lelki egészségünket, a kapcsolatainkat illetően, de még jobb, ha az élet minden területén. 

Számomra a tudatosság olyan hobbi, ami átszövi a mindennapjaimat, és minden aspektusa örömmel tölt el.

Tudatosnak lenni annyit jelent, hogy folyamatosan megfigyelő állapotban vagyunk, és keressük azt, ami a legjobb nekünk, miközben nem zavarjuk a szűkebb és tágabb környezetünket. Minden mindennel összefügg, ezért ha az életünk egyik részében tudatossá kezdünk válni, az hatással lesz a többire is. 

Tudatos életmód

Ha tudatosan egészséges az életmódunk, odafigyelünk a táplálkozásra, a belső egyensúlyra és a mozgásra. Ennek sikeressége meglehetősen objektív, hiszen ha fittek vagyunk, akkor valószínűleg jól csináljuk. Ez egyébként nem egyszerű, ráadásul minden egyes nap kihívásokat tartogat, hiszen nem csak elszántságon múlik például az, hogy az ember, amikor éhségtől kóvályogva ételt keres, megtalálja a legkisebb rosszat. De ahhoz is nagy lelki erő kell, hogy hideg, sötét, téli estén bekuckózás helyett edzésre menjünk. 

Az egészség csak akkor EGÉSZség, ha kívül-belül jól vagyunk. Ha a kockás has ára feszült idegállapot vagy felborult hormonrendszer, az csak látszat, és valójában messze van az áhított céltól.

Hogyan lehetünk tudatosak?

Bár egyszerűen hangzik, hogy önmegfigyeléssel, ez nagyon nehéz, hiszen a világ folyamatosan elénk tolul, elvonja figyelmünket, aminek eredményeként éppen mi magunk veszünk el a nagy zajban. Első lépésként tehát erre, a személyiségünkre, a szokásainkra, a gondolatainkra, az érzéseinkre kell odafigyelni. Ha elkezdjük magunkat – valamennyire – tisztán látni; feltérképeztük a gyenge és erős oldalunkat, tudatosítottuk a szokásainkat, látjuk a céljainkat, elkezdődhet a változtatás.

Életünk irányítói: a szokásaink

Rémisztő, mennyire igaz a mondás: a megszokások rabjai vagyunk. Már-már robotként irányítanak. Sokszor például akkor is eszünk, ha „itt az ideje”, bár nem vagyunk éhesen. Gondolhatunk akár a lefekvés előtti rutinunkra is: a legtöbb dolgot mindig ugyanúgy csináljuk, mert úgy szoktuk meg - ráadásul sokszor még a gyerekkorunkban. Ezért szülőként óriási is a felelősségünk: célszerű odafigyelni, mihez szoktatjuk a gyerekeket. Nehéz persze eltérni saját szokásainktól, de nincs is eredménye, ha megtiltjuk az ágyban tabletezést, miközben a csemeték azt látják, hogy a szülők a telefonjaikkal alszanak el.

A gyereknevelés egyébként kettős tükör, hiszen a saját szokásainkat megfigyeljük és a gyerekre is tükrözzük.

Mit lehet tenni?

Ha lassan is, de át lehet programozni a szokásainkat. Ehhez állandó éberségre is szükség van, ráadásul ha lankadunk, visszaveszik az irányítást. Nagyon kitartónak kell lenni. Célszerű először egy, legfeljebb két dolgon változtatni és addig gyakorolni, amíg rutinná nem válik. Például elhatározhatjuk, hogy reggel még az ágyban elvégzünk néhány nyújtógyakorlatot. A következő lépés pedig lehet a mozgás bevezetése. A reggeli ötperces torna – néhány guggolás, plankelés vagy hasizmozás - csodát tud tenni. 

Az egyik vendégem nagymamája nyolcvanévesen is minden reggel öt percig guggolgatott. Én pedig azt vezettem be, hogy minden zuhanyzást hideg vízzel fejezek be. Van, hogy egyetlen porcikám sem kívánja, de tudom, hogy jót tesz a szívnek, a bőrnek, ezért ráveszem magam.

Megbeszélhetjük magunkkal például azt is, hogy óvodába vagy iskolába gyalog megyünk. Vagy néha lépcsőzünk liftezés helyett. Az is jó megoldás lehet, ha hétvégente aktív, közös, családi programokat szervezünk: lehet kirándulni, kerékpározni, labdázni, de akár úszni és persze fürdőzni is. A relaxálás is lehet ilyen: választhatunk, hogy „kattogunk” a problémáinkon vagy öt percre lefekszünk és megpróbálunk kikapcsolni, és ellazítani az összes izmunkat. Ha egyszer így teszünk, kiderül, milyen sokat segít – ígérte Bognár-Molnár Virág jógaoktató.