Alkotmánybíróság;hajléktalan;bojkott;normakontroll;

2018-10-26 17:37:32

Alkotmánybíróság elé küldték hajléktalanokat büntető törvényt

A Kaposvári Járásbíróság lépett a szegénységet kriminalizáló törvény ellen: Alkotmánybírósághoz fordultak, mert a szigorítás szerintük hét ponton is ütközik az alkotmánnyal – és ebből csak egy pont a törvény előtti egyenlőség sérelme.

Egy 54 éves kaposvári, fedél nélküli férfi ügye akasztotta meg először igazán az igazságszolgáltatás hajléktalanokat is felőrlő gépezetét: a Kaposvári Járásbíróság egyedi normakontrollt eljárást -vagyis felülvizsgálatot – kért az Alkotmánybíróságtól, mondván, hogy az október közepén szigorított szabálysértési törvény hét ponton is alkotmányellenes.

 A beadványt az Index fedezte fel a helyi törvényszék honlapján. Mint a hírportál írja, a bíróság szerint a jogszabály ellentétes 

A közlemény szerint a bíróság a fentiekre figyelemmel a szabálysértési eljárást felfüggesztette és az Alkotmánybíróságnál egyedi normakontroll eljárást kezdeményezett. Indítványozta, hogy az Alkotmánybíróság állapítsa meg a Szabálysértési törvény hajléktalanokról szóló rendelkezésének Alaptörvénybe ütközését,

Az ügyben tehát az Alkotmánybíróságnak kell majd döntenie, a testületet nem köti eljárási határidő. Az ügyben azonban születtek fontos döntések: az AB 2011-ben egy kaposvári helyi rendeletet, 2012-ben pedig a szabálysértési törvényt találta alkotmánysértőnek – mindkét jogszabály a hajléktalanokat szankcionálta. A döntés lényege mindkét esetben az volt, hogy a hajléktalanság büntetőjogi üldözése és szankcionálása csak akkor lehetne alkotmányos, ha a hajléktalan életmód emberi életet, testi épséget, egészséget vagy más, jogot veszélyeztető együttélési szabályt sértene, és az államnak semmilyen más eszköze nem lenne a probléma kezelésére.

Válaszul a kormány 2013-ban alaptörvényi szintre emelte a hajléktalanok kititltásának lehetőségét. Idén nyáron ismét szigorítottak az alaptörvényen, immár feketén-fehéren megtiltva a hajléktalanságot (egész pontosan az életvitelszerű tartózkodást közterületen). A hajléktalanság alkotmányos tilalma azonban nem jelenti azt, hogy a szabálysértési törvény a kaposvári bíróság által kifogásolt új szabályai ne ütközhetnének az alaptörvénybe – írja a portál.

Pécsen már megszüntettek egy eljárást

Szinte pontosan a kaposvári döntéssel egyidőben Pécsen a bíróság megszüntetett egy pécsi hajléktalannal szemben indított szabálysértési eljárást. A döntéshozó bírósági titkár szerint nem történt szabálysértés, mivel a férfinak amúgy volt éjszakai szállása. Mivel a rendőrség nem fellebbezett a döntés ellen, az idős férfi szabadon távozhatott. 

Sugár Katalin bírósági titkár szerint azzal indokolta a döntést, hogy bár érthető a jogalkotó célja, de szerinte csak Budapesten tarthatatlan a helyzet, és „még kiforratlan a jogszabály alkalmazása, például az, hogy a rendőrség hogyan rögzíti az első három felszólítást, amely után a negyedik alkalommal el lehetett indítani az eljárást”.

Ha az Ab nem lép, ügyvédi bojkott jöhet

Eközben már több mint 3000 jogász – ügyvéd és bíró – is petícióban tiltakozik a szbálysértési törvény hajléktalanokat sújtó szigorítása miatt. Ha az Alkotmánybíróság nem lép, elképzelhető, hogy ők fogják megakadályozni az üzemszerű büntetőeljárásokat: ügyvédi bojkottot ígérnek, márpedig a kötelezően kirendelt védő hiányában nem folytatható le jogszerűen a tárgyalás sem.