Frans Timmermanst, az Európai Bizottság első alelnökét, az Európai Szocialisták (PES) választási csúcsjelöltjét ki kell vonni a bizottság munkájából arra az időre, amíg aktívan részt vesz az európai választási kampányban - tudatta Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter levélben Jean-Claude Junckerral, a bizottság elnökével.
A politikus arra kérte Junckert, hogy lehetőség szerint „kezdeményezze Timmermans kivonását a bizottsági munkából”: biztosítsonfizetés nélküli választási szabadságot számára, mert a bizottsági alelnöki tisztség összeegyeztethetetlen az aktív részvétellel az európai parlamenti választások kampányában -írja az MTI.
Lehet neki, csak nem szabad
A miniszter a távirati iroda cikke szerint azért fordult Junckerhoz, mert Timmermans képviselte a bizottságot a magyar jogállamiságról szóló vitábanaz Európai Parlament január 30-ai plenáris ülésén.
Az uniós magatartási kódex legutóbbi módosítása ugyan lehetővé teszi a bizottság tagjainak, hogy csúcsjelöltként is hivatalban maradjanak, azonban a biztosi feladatok ellátása során "nem tűrhető el a vitán tanúsított, bizonyíthatóan politikailag elfogult magatartás" - szögezte le Gulyás Gergely.
Ha már az elfogultságot emlegetjük: Orbán Viktor egyenesen Soros emberének nevezte a közelmúltban Frans Timmermanst, a magyar kormánysajtó akár naponta ír arról, hogy Jean Claude Juncker Soros György kottájából játszik. Az EB elnökét most cselekvésre kérő Gulyás 2015-ben pedig még arról beszélt, hogy a bizottság elnöke teljesen alkalmatlan feladatának ellátására.
Sodródó jobbközépről beszélt a szocialista jelölt
Az Orbán-kabinet dühét valószínűleg az is fokozta, hogy Frans Timmermans hétfőn újra bírálta őket: az Olaszországban ellenzékben lévő, balközép Demokrata Párt (PD) római kongresszusán arról beszélt, hogy
A Politico című brüsszeli lap témával foglalkozó írása szerint szinte bizonyos, hogy az Európai Parlament két legnagyobb politikai pártcsaládja, az EP-ben régóta a legnagyobb pártcsaládnak számító, jobbközép EPP, illetve a PES közül egyik sem fog elegendő szavazatot szerezni ahhoz, hogy többségi koalíciót alakítson az Európai Parlamentben.
Az Európai Néppárt a lap szerint emiatt arra kényszerülhet, hogy a politikai palettán tőle jobbra álló erők közül keressen további szövetségeseket, akiket az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) csoportban, a Jog és Igazságosság (PiS) lengyel kormánypártban, vagy a flamand szakadár Új Flamand Szövetségben (N-VA) találhat meg.