Bioritmus;életmód;egészséges életmód;

2019-04-06 14:14:00

Néhány dolog, amivel meghosszabbíthatjuk az életünket

Egyre több adat igazolja: számos betegség hátterében a helytelen életmód áll, a vasárnap tartott egészségügyi világnap apropóján különösen érdemes elgondolkodni, tudunk-e változtatni.

Az Európai Bizottság által 2017-ben kiadott egészségügyi országprofil adatai szerint hazánkban a születéskor várható élettartam bár emelkedik, nagyjából öt évvel marad el az európai átlagtól. 2014-ben a felnőttek több mint negyede dohányzott, ötödük túlsúlyos volt. A nők és a férfiak körében egyaránt továbbra is a szív- és érrendszeri betegségek jelentik a fő halálozási okot. 2014-ben ezek a betegségek okozták a nők között az összes haláleset 55 százalékát, férfiaknál a 45 százalékát. A szív- és érrendszeri betegségek által okozott halálozások arányszáma 2014-ben több mint kétszerese volt az uniós átlagnak, ami leginkább a dohányzás és az elhízás magasabb előfordulási gyakoriságának, valamint az ezek miatti kórházi kezeléseket követő magasabb halálozási arányszámoknak volt tulajdonítható. A másik vezető halálok a rák, 2014-ben közel 15 ezer nő és 18 ezer férfi halt meg daganatos betegségben.

A mozgásszegény életmód, az egészségtelen táplálkozás, a dohányzás, a fokozott stressz, a légszennyezés és egyéb életmód tényezők kiemelkedő szerepet játszanak számos betegség kifejlődésében és az állapot romlásában. Kutatások alapján ilyen betegségek a diabétesz, bizonyos daganatfajták, az érelmeszesedés, a magas vérnyomás, az elhízás, a szívinfarktus, az agyvérzés, a csontritkulás, az allergia és az asztma. Vagyis döntő jelentőségű, hogy felismerjük: magunk is rengeteget tehetünk az egészségünkért – mondta dr. Vernes Réka, az Életmód Orvosi Központ életmódorvosa.

Miben kellene változtatni?

Heti legalább 150 perc közepes intenzitású kardiomozgás szükséges az egészség megőrzéséhez, ez napi 20-30 perc aktív mozgást jelent. Felnőtteknél hetente kétszer 30 percig tartó izomerőnövelés is ajánlott, amelyről a legutóbbi kutatások kimutatták, hogy önmagában is csökkenti a cukorbetegség rizikóját. 

A legtöbb szakértő a mediterrán vagy DASH-diétát tartja az egészség megtartásának egyik megfelelő módjának. Ezek alapja a növényben gazdag táplálkozás, a magas rosttartalmú gabonák, a fehér húsok és a halak előtérbe helyezésével. Nem javasolt a magas zsír-, só- és cukortartalmú élelmiszerek fogyasztása, viszont ajánlott naponta 2-2,5 liter vizet magunkhoz venni. A legújabb tanulmányok szerint a lehető legkevesebb alkoholfogyasztás az ideális. Bár a vörösbornak magas a flavonoidtartalma, de ezzel is érdemes óvatosan bánni: naponta legfeljebb egy adag alkohol fogyasztása fér bele az egészséges életmódba – ez nőknél egy, a férfiaknál két deci bor – mondta a szakember.

A magyarok 26 százaléka napi rendszerességgel dohányzik, holott kutatások bizonyítják, hogy még a passzív dohányzás is jelentősen ront az egészségi állapoton. Az aktív pedig szinte a szív-, érrendszeri betegségek mellett szinte minden más betegség kockázatát növeli. A stressz számos betegség esetében önálló rizikófaktor, ezért nagyon fontos, hogy megtanuljuk a feldolgozásának és levezetésének számunkra megfelelő módját, legyen az relaxáció, jóga vagy akár csoportos stresszcsökkentő tréning.

A szakorvos hozzátette, szinte nincs is olyan állapot, amelyen ne lehetne személyre szabott életmódprogrammal segíteni. Alapos felmérés után mindenki számára kidolgozható gyógyító életmód.