Nemzeti Színház;Trianon;Vidnyánszky Attila;

2019-05-14 20:18:26

Trianon-bemutatót tervez a Nemzeti Színház

Wass Albert szövegei, valamint korabeli dokumentumszövegek alapján állítja színpadra az előadást Vidnyánszky Attila.

Luchinio Visconti híres filmjének forgatókönyve alapján készül a Nemzeti Színházban a Rocco és fivérei Vidnyánszky Attila rendezésében, amely a Nemzeti Színházban szeptemberben nyitja majd a következő évadot. A produkciót elviszik majd a Szentpétervári Színházi Olimpiára is. Újra rendez majd a következő szezonban Szász János, a Örkény Macskajátékát viszi színre Udvaros Dorottyával és Bánsági Ildikóval a főszerepben.  Eirik Stubo jegyzi majd rendezőként Euripidész Médeia című drámáját mások mellett Szűcs Nellivel és Trill Zsolttal. Októberre tervezik a Tartuffe premierjét David Doiasvili interpretációjában. Andrzej Bubieri rendezi A vihart.

Szilágyi Andor Leánder és lenszirom című mesejátékát is bemutatják Márkó Eszter színrevitelében. Vecsei H. Miklós lesz a szerzője a Kodály-módszer című darabnak, melynek rendezője Ifj. Vidnyánszky Attila. Berettyán Nándor, Vidnyánszky Attila két évvel ezelőtt végzett növendéke is lehetőséget kap a rendezői bemutatkozásra a Nemzetiben: először az általa írt A súgó című darab kerül be a repertoárba, majd Marquez Egy előre bejelentett gyilkosság története című művének színpadi adaptációját viszi színre.

A Trianon emlékévre időzítik a Tizenhárom almafa című előadást, amelynek az alcíme: Trianoni utótörténet Wass Albert szövegei, valamint korabeli dokumentumszövegek alapján, rendezője Vidnyánszky Attila.  A főigazgató lapunknak elmondta, hogy az alaptörténet szerzője Wass Albert, eszerint székely embereket besoroznak katonának, miközben keresztülvágtat rajtuk a történelem. „Engem ebben elsősorban az alaphelyzet izgatott, vagyis, hogy élnek egyszerű emberek, mint például az a kárpátaljai bácsi, aki elmesélte, hogy soha nem hagyta el a faluját, miközben öt ország állampolgára lett. Vannak akiket időről időre rángatnak, miközben ők semmi mást nem szeretnének,  mint élni. Közben fölöttük átszáguld a történelem, de az összes kataklizma után képesek lábra állni. Lesz benne tehát egy erős élet igenlő gesztus és reményeim szerint sok humor.” 

A Nemzeti Színház felújítása kapcsán Vidnyánszky Attila kérdésünkre közölte, hogy két évre kaptak erre a célra két milliárd forintot. Nyáron a tervek szerint megújul a színpadok padlója, a teátrum hang, fény és színpadtechnikája, illetve a szellőztető rendszer.