Facebook-oldalán tiltakozik a Színház -és Filmművészeti Egyetem, amiért a szexuális zaklatása miatt a Katona József színháztól távozó rendező, Gothár Péter ügye kapcsán a kormány célkeresztjébe kerültek.
– írják az egyetemen dolgozó tanárok, rendezők. A közleményben azt is hangsúlyozzák, hogy az egyetemen rend van, az intézményt törvényesen kinevezett és megbízott vezetők irányítják, és őrzik a 155 éves múlttal rendelkező egyetem éthoszát. „Oktatásunk – mint minden érdemi művészeti képzés – ideológiamentes, a színház- és filmművészetet a szabad és független gondolkodás mentén közelíti meg. A művészet szabadsága megkérdőjelezhetetlen érték számunkra.” – zárul a levél,
Azt, hogy a Gothár-ügyet is a kulturkampf szolgálatába állítja a kormánypárt, már több nyilatkozat is előrevetítette. Korábban Pósán László, az Országgyűlés kulturális bizottságának elnöke beszélt arról, hogy vezetőváltásra van szükség a Katona József Színházban és a Színház és Filmművészeti Egyetemen is. Pósán azt mondta, hogy egyetért a korábban nyilatkozó Halász János fideszes frakció-szóvivővel: munkajogi, vagy akár büntetőjogi vonzata is lehet a történteknek.
Halász pénteken vette elő a Színház- és Filmművészeti Egyetemet Gothár Péter szexuális zaklatásának ügyében. Titkolózással vádolta meg az SZFE-t, miközben két állami intézmény megfigyelője is ott ül az esetet vizsgáló egyetemi bizottságban.
Ennél is erősebb, fenyegetéssel felérő üzenet volt, hogy Palkovics László már az egyetemi vezetőség lehetséges eltávolításáról beszélt. „"Ha a Színművészeti Egyetemen is az történt, amit a sajtóban olvastam - bár az ártatlanság vélelme mindenkit megillet -, ha bárki az egyetem vezetéséből tudott valamit, de eltitkolta, akkor az a minimum, hogy lemond" - nyilatkozta az innovációs miniszter az ATV-ben Gothár szexuális zaklatása kapcsán.
A kormány ugyanakkor nem csak az egyetemet, de a teljes hazai színházi életet, sőt, az NKA rendszerét is át akarja alakítani, de kezdeményezésükhöz eddig sovány érvként csak a Gothár-ügyet tudják felhozni. A törekvések miatt már több mint 30 ezren írták alá a Független Előadóművészeti Szövetség (FESZ) kulturális élet beszántása ellen indított petícióját.
„A kultúra nem a politikusoké”, üzenték a szombaton Katona József Színház színészei és rendezői is. Hétfőn este hatkor pedig várhatóan több ezren tüntetnek majd a független kultúra ellen indított támadás miatt a fővárosi Madách téren, a FESZ szervezésében zajló demonstráción.