Bioritmus;stressz;stresszoldás;

2019-12-14 14:14:00

A „nagy levegő” és a listaírás is oldhatja a stresszt

Kutatások bizonyítják, a tartós stressz számos egészségkárosító hatással rendelkezik, de növelheti a fájdalomérzetet is. Néhány egyszerű technikával hatásosan csökkenthető a feszültség.

A szervezet különböző ingerekre adott válasza, a stressz manapság leginkább folyamatos feszültséget, idegességet jelent. Ha ez tartósan fennáll, számos egészségkárosító hatással rendelkezik. Újabb és újabb kutatások bizonyítják, az egész szervezetre hat; a rossz közérzet és az ellenállóképesség csökkenése mellett többek között pánikbetegséget, depressziót, elhízást, menstruációs zavarokat, hajhullást, szív- és érrendszeri betegségeket okozhat, és fokozza a meglévő fájdalmakat is. Az, hogy kit mi és mennyire stresszel, egyéni, ahogy az is, hogyan tudjuk csökkenteni és levezetni. A Quality Care összeállításában néhány egyszerű lazítási tippet találtunk:

Mély lélegzet

Mint megírtuk, már a légzés megfigyelése és a tudatosítása is hatalmas változásokat eredményez, fizikailag, lelkileg és energetikailag is. A légzés azért ideális terápia, mert mindig kéznél és ingyen van. Egy egyszerű gyakorlattal gyorsan megnyugtathatjuk magunkat. Ehhez tegyük az egyik kezünket a hasunkra. Vegyünk az orrunkon keresztül mély lélegzetet, és hagyjuk, hogy a belégzés hatására a kezünk megemelkedjen. Szájon át lassan fújjuk ki a levegőt, érezzük, ahogy a kezünk a hasunkkal együtt visszasüllyed. Ismételjük meg a gyakorlatot tízszer. 

Mozgás

Testmozgás következtében boldogsághormon, azaz endorfin szabadul fel, kutatások igazolják, hogy a lelki egyensúlyt már heti 20 perc testgyakorlás is kedvezően befolyásolja – persze minél többet sportolunk, annál jobban érezhetjük magunkat.

Listaírás

Egy tanulmány szerint a stresszt kiváltó esemény előtt segít megnyugodni, ha leírjuk a félelmeinket. Szánjunk időt arra, hogy végiggondoljuk az aggodalmainkat. A listakészítés kitisztítja a fejet, és segít a megoldások megtalálásában is. 

Természet

Azt is bizonyították, hogy már napi öt perc séta a természetben csodákat művel a lelki egészséggel - jelentősebb a jótékony hatás, ha tó vagy folyó partján sétálgatunk. Brit kutatók szerint az erdőben üldögélés is jó hatású, de az legalább heti két óra legyen.

Állat

Pszichológusok kimutatták, hogy az állattartók kevésbé érzik magukat magányosnak és gondterheltnek, sőt az önbecsülésük is magasabb, mint a nem gazdiké.

Pozitív dolgok

Sokat segíthet, ha a gondok helyett azokra a dolgokra fókuszálunk, amelyek boldoggá tesznek. A pozitív gondolkodás az egész életét megkönnyítheti.