Rogán Antal miniszterelnöki kabinetfőnök régi ismerőse és kávézópartnere, Kertész Balázs áll a Rogán Antallal közös találmányt jegyző Csík Balázs és Lengyel Csaba tulajdonában lévő Hunguard Kft. korábbi máltai tulajdonosa mögött – derítette ki a szigetország új átláthatósági szabályait kihasználva a hvg.hu.
Az offshore-cégek körében kedvelt állam adatbázisától 5 euró fejében azt a választ kapták, hogy a Javelin Investments Ltd. tényleges tulajdonosa 2018 óta Kertész Balázs. A máltai cég korábbi valós haszonhúzóiról nem kaptak adatot.
Bár a Javelin csak 2016 januárja és 2017 májusa között birtokolta a Hunguardot, az ügyet nyomon követő – azóta Orbán Viktor osztrák vacsorapartnere által beszántott – Népszabadság egykori számításai szerint a Javelin a kft. 2015-ös év teljesítmény után többségi tulajdonosként 2016 közepén körülbelül kétszázmillió forint osztalékot vehetett fel. A Javelin hátterét illetően az akkor elérhető adatok alapján a lap odáig jutott, hogy a valós haszonhúzót elrejtő névleges tulajdonosokat az ilyenre szakosodott, a korrupciós hálózatokat bemutató Panama-iratokban szintén felbukkanó Kinanis-cégcsoport hajtotta fel. Offshore-szakértők úgy vélték, „ha az ügy lecseng, a végső haszonhúzó átírathatja a céget a saját nevére és felveheti a hasznot”.
Az Index négy éve alapos cikkben boncolgatta Rogán Antal és az ügyvédként tevékenykedő Kertész Balázs szoros üzleti kapcsolatát. Többek között egy olyan 2015-ös felvételt is közzétettek, amikor Rogán Antal bemegy a Kertész Balázs cégének otthont adó házba, majd kisvártatva betér ugyanoda Kertész Balázs, később pedig a kormányfőhöz szintén közel sorolt Habony Árpád. Míg a találkozás tényét Rogán előzetesen letagadta, azt követően tárcája a Hvg.hu-nak úgy fogalmazott, a miniszter időnként felugrik régi ismerőséhez egy kávéra.
A Népszabadság 2014-ben hívta fel a figyelmet: az akkor Rogán Antal által vezette Fidesz-frakció úgy kötelezte a közműveket rendszereik „auditjára”, hogy az érintettek a megszabott feltételek alapján lényegében csak a Hunguardot bízhatták meg az amily értelmetlen, oly drága átvilágítással. (De a nyerőautomata-rendszerek tanúsítása kapcsán már 2012-ben hasonló hírek környékezték a Hunguardot.)
Rá egy évre – általános megrökönyödésre – Rogán Antal a Hunguardban is megjelenő Csík Balázzsal és Lengyel Csabával közös elektronikusaláírás-találmányt nyújtott be a szabadalmi hivatalba. Miközben az ügy későbbi kipattanását követően a kabinetiroda többek között azzal védekezett, hogy Rogánék három évig dolgoztak a találmányon, feltalálótársa, Csík Balázs azt megelőzően még felháborodottan tagadott mindennemű kapcsolatot köztük és a Fidesz között. A benyújtást követően, még a bejegyzés előtt, az ötletet Rogánék eladták a MobilSign Kft.-nek, amit akkor Kertész Balázs exfelesége, Pozsgai Petra vezetett és tulajdonolt, a székhelyül szolgáló ingatlant pedig felesben Kertész Balázs és Pozsgai Petra birtokolta. (Az akkor épp nem kormánypárti Magyar Nemzet pedig azt derítette ki, hogy Rogán Antal polgármestersége idején az V. kerület igen kedvező feltételekkel juttatta lakáshoz Csík Balázst.)
Az ötletből – már a szabadalmi védelem előtt – termék készült, amiért többek között fizetett a Magyar Telekom is. A találmányt később, bár Magyarországon nem, külföldön végül bejegyezték. Így Rogán Antal vagyonnyilatkozatai szerint 2017-ben 25 millió, 2018-ban 42,65 millió, 2019-ben pedig már 197,4 millió forint találmányhasznosítási díjat kapott. A miniszter további tudományos tevékenységéről, újabb felfedezéseiről azóta sem került elő hír.
Ez idő alatt, mintegy mellékszálként az is kiderült, hogy a korábban mások mellett Pozsgai Petra, illetve az offshore-szerű, svájci Central European Investment AG tulajdonolta – jelenleg a Csík-család birtokában lévő – Profitrade 90 Kft.-nél egy „MobilSign” nevű találmányfejlesztésre 2013-ban felvett EU-támogatás kapcsán nyomozott az Európai Csalás Elleni Hivatal, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal is.
Mindezek nem akadályozták meg a Fideszt abban, hogy a pénzügyi cégeket is hasonló, a Hunguardot kedvező helyzetbe hozó átvilágításra kötelezze. Igaz, ez – a szótlanul csengető közművektől eltérően – a bankok jóval szigorúbb titokszabályai miatt érdemi ellenállásba ütközött. De a Hunguard felmerült az online kaszinók játékosait, illetve az étel- és italautomatákat hitelesítő rendszerek lehetséges fő haszonélvezőjeként is.
A Hunguard csillaga azóta is töretlenül ragyog. A cégtöbbséget 2017 közepén Csík Balázs vette át – pontosabban vissza – a Javelintől, de az üzletember közben is megőrizte kisebbségi tulajdonosi, illetve ügyvezetői posztját. A Javelin 2017 májusában furamód csak néhány nappal a 2016-os év utáni, néhány tízmillióra zsugorodó osztalékfizetés előtt adta át többségi részét az azt máig őrző Csík Balázsnak. A Hunguard jelenlegi ügyvezetője részint Lengyel Csaba, részint Szűcs Ákos. Utóbbi tíz éve a kormányfő környezetéhez sorolt Habony Árpád rokonai jegyezte Club Tihanyt irányította. A tanúsító – egy 2016-os megingást leszámítva – évente másfélmilliárdos árbevétel mellett fél- és egymilliárd közötti nyereséget hoz. Vagyis körülbelül minden második forint bevételük haszon. A tulajdonosok tavaly 664 millió, idén 536 millió forint osztalékot vettek fel.