Magyarország is részt akar venni az Európában zajló csendes, de kőkemény űrversenyben - mondta a növekedés.hu-nak adott interjúban Jászai Gellért.
A portál a múlt héten bejelentett műholdprogramról kérdezte a 4iG többségi tulajdonosát, Mészáros Lőrinc egykori üzlettársát – az üzletember azért érintett, mert az Antenna Hungária Zrt. és a New Space Industries mellett a 4iG is részt vett a magyar műholdfejlesztéssel foglalkozó vállalat, a CarpathiaSat Zrt. megalapításában.
Jászai úgy látja, a régiós országok és a nyugat-európai államok is azon dolgoznak, hogy saját műholddal rendelkezzenek, vagy tovább bővítsék a kapacitásaikat. Ezért stratégiai szempontból nem igazán van választásunk, versenybe kell szállnunk, különben hátrányba kerülünk.
Az üzletember emlékeztetett rá, hogy Magyarországnak is van nemzetközileg kijelölt műholdpályája, amit 2004-ben húsz évre bérbe adott egy külföldi cégnek. A szerződés négy év múlva lejár, és ezután újra lehet hasznosítani az országnak kiszabott pályaszakaszt.
Jászai hangsúlyozta, hogy a műholdakra ma már a a kritikus infrastruktúra részeként tekintünk, amelyek esetleges összeomlása, vagy hiánya súlyos következményekkel járhat egy-egy ország számára.
fejtegette a nagyvállalkozó. Szerinte 2024-ben mindenképp be kell szállnia műhold-fejlesztésbe, különben az ország jelentős hátrányba kerül, kiszolgáltatottá válik: nemzetközi cégek, vagy más nemzetek technológiáját kell használniaa szükségleteink kielégítése érdekében.
Mivel egy távközlési műhold több tízmilliárdos befektetést igényel és nagyjából 20 évig üzemképes, a most meghozott döntésekkel évtizedekre meghatározzuk Magyarország fejlődési pályáját ezen a területe – mondta Jászai Gellért.
A kormányközeli üzletembernek mindenesetre komoly beleszólása lesz a magyar űrpogram alakulásába- derül ki az interjúból.
A 4iG ugyanis irányító többséggel rendelkezik a CarpathiaSat Zrt.-ben, így a projekt összefogása és irányítása is az ő feladatuk lesz. A vállalat így földön-égen hasíthat majd, hiszen egymás után nyerik el a nagy állami vállalatok tendereit - ők fejlesztik a NAV szerverrendszerét, de 600 millióért pofozzák ki a nemzeti dohánycég adatgyűjtő rendszereit is.