A belügyminiszterhez fordult a jobbikos Stummer János, hogy további részleteket ismerjen meg Szijjártó Péter adriai jachtozásáról.
Pintér Sándor annyiban lehet érintett, hogy a felügyelete alá tartozik a Terrorelhárítási Központ is, ami Stummer szavai szerint „nagy mennyiségű személyi állománnyal” védi a külügyminiszter Szijjártót.
A TEK is eljött a vegyes nyaralásra?
A jobbikos képviselő arra volt kíváncsi, hogy mivel a külügyminiszter augusztus közepén munkával vegyes nyaralást folytatott, és Szíjj László jachtján is a fehérorosz válság ügyében egyeztetett külföldi kollégáival:
A TEK biztosított a miniszternek bármilyen fajta személyi vagy fizikai védelmet a horvátországi magánút idején?
Biztosítva volt–e Szijjártó Péter mobiltelefonja ezekre a beszélgetésekre, hogy azok ne lehessenek lehallgathatóak, sem kifürkészhetőek?
Amennyiben a TEK horvátországi nyaralása idején is biztosított védelmet a miniszternek, akkor ennek mekkora költsége merült fel?
Szijjártónak nem kellett testőr az Adriára
A megszólított Pintér helyett Kontrát Károly államtitkár reagált; röviden arról számolt be, hogy a külgazdasági és külügyminiszter „a személyvédelem egyes elemeiről előzetesen lemondhat”, ha magánprogramot szervez,
Kontrát nem válaszolt egyértelműen a telefonvonal biztosításáról szóló kérdésre; igaz, a személyvédelem egyes elemeiről szóló megjegyzés annak burkolt beismerése is lehet, hogy a miniszteri mobil védelmét Szijjártó sem írhatja felül, és ez nem tartozik a TEK opcionális szolgálatai közé.
Cikkünk korábbi változatában azt írtuk, hogy maga a belügyminiszter, Pintér Sándor válaszolt Stummer megkeresésére. A tévedésért elnézést kérünk.
Fizetni nem tudná, el nem fogadhatta, mégis jachtozott
Mint az Átlátszó nyomán lapunk is megírta, a külgazdasági és külügyminiszter augusztusban napokat tartózkodott a Lady Milliard luxusjacht fedélzetén, ami az ország egyik leggazdagabb építési vállalkozója, a közpénzes megrendelésekkel is jól járó Szíjj László cégének nevén szerepel.
Az ügy magában felveti a korrupció gyanúját, hiszen Szíjj vállalatai számos állami pályázaton taroltak; Szijjártónak ráadásul nincs akkora összegű vagyona, amiből egy ilyen – a G7 becslése szerint napi 10 milliós bérleti díjú – hajót több napra lefoglalhatna, lekötelező mértékű ajándékot pedig kormánytagként nem fogadhat el magánszemélyektől.
A politikus következetesen magánélete részeként emlegeti a nyaralást, költségeiről viszont nem nyilatkozik. A történtek miatt egy ismeretlen feljelentést tett Szijjártó Péter ellen – az ügy a Központi Nyomozó Ügyészségnél landolt, ahol egyelőre azt vizsgálják, történt-e bűncselekmény.