A brüsszeli EU-csúcs miatt a szokásos péntek reggel helyett vasárnap adott interjút Orbán Viktor a Kossuth Rádiónak. A miniszterelnök azzal indított, hogy nehéz időszakon vagyunk túl, és nehéz időszak jön.
Hozzátette, hogy tudjuk tartani a lépést a vírussal, és a szakemberek tájékoztatása alapján meglehetősen biztonságban érzi a magyarokat.
Eszerint a legvalószínűsíthetőbb legmagasabb terhelés az az, ha egyszerre 200 ezer ember fertőzött Magyarországon. Ez 16 ezer kórházi ágyat és 800-1000 lélegeztetőgép használatát jelenti egyszerre. Közölte, hogy a kormány úgy döntött, ha ezt mondják a tudósok, akkor azt komolyan kell venni, ezért megduplázták a számokat, mert „még a tudósok is tévedhetnek”. Ezért 400 ezer egyidejűleg megfertőződött emberrel, 32 ezer kórházi ággyal és megfelelő mennyiségű ápolóval és orvossal számolnak.
Hozzátette, hogy az ország egyik részéből a másikba kell vezényelni őket, és amíg felszálló ágban van a járvány, addig az átszervezések elkerülhetetlenek.
Az orvosi béremelést azzal indokolta, hogy a második hullám szerinte hosszabb és nehezebb lesz, mint az első, és ezt a mostani rendszerben nem bírnák el, nem tudnák teljesíteni a kötelezettségeiket. Ehhez átszervezéseket kell végrehajtani, és növelni kell az ő teherbírásukat. Emellett történelmi adósság is van, eddig „csak toldoztunk-foltoztunk”. Az emelést azzal is magyarázta, hogy az első hullámban a magyar orvosok világszínvonalon védekeztek. Volt egy vita a kormányon belül is, hogy amikor a munkahelyek és a bérszínvonal megvédése a legfontosabb feladat, miért van szükség most egy kiemelt csoportnál a béremelésre, de Orbán Viktor úgy vélekedett, hogy itt most válság van, másképp kell gondolkodni. Hangsúlyozta, hogy a járvány nem a bérrendezés ellen, hanem mellette szól. Pontos számokat nem mondott az emelésről, de közölte, hogy szerződésdzsungel működik az egészségügyben. Sok orvos szerződéssel, kölcsönözve dolgozik, ezért egy egységes szabályrendszert hoznak létre a foglalkoztatásra is.
Leszögezte, hogy lehet duplázódásról beszélni, de nem minden orvost fog azonos módon érni a változás, nincs egységes szám, az Orvosi Kamara által javasolt számokat fogadták be.
Az Európai Bizottság által a héten nyilvánosságra hozott jogállamisági jelentésről elmondta, hogy inkább nagyon visszafogottan beszél róla, mert amit gondol róla, azt nem mondhatja.
Úgy fogalmazott, hogy az EB hozott egy migrációs rendezési tervet hozott létre, de arról kiderült, hogy a V4-ek, így Magyarország számára sem elfogadható ebben a formában. Vera Jourová uniós biztosra név nélkül utalva elmondta, hogy nagyon durván megtámadta Magyarországot, Orbán elmondása szerint nem az őt ért támadások az érdekesek, hanem hogy tökkelütöttnek nyilvánította a magyarokat, és az Európai Unió vezetője a kisebb országokat sem sértegetheti.
Orbán Viktor a jelentést az interjúban Soros-jelentésnek minősítette, amit megfogalmazása szerint nem tudnak másnak tekinteni mint nyílt és összehangolt támadásnak.
Úgy véli, egyetlen feladat van most, hogy a vírusjárványban meg kell védeni az embereket, megfékezni a világjárványt.
A kormányfő levelet írt a Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének, kérve, hogy az érintett EU-biztos távozzon posztjáról, de egyelőre nem kapott rá választ.
Részletesen beszélt arról, hogy szerinte az egész európai politika nincs jó állapotban, ennek oka pedig az, hogy a világgazdaságban olyan átrendeződések mentek végbe, amelyre a nyugati világ nem volt felkészülve. A tortaszelet így folyamatosan csökken, és ez az a nyomás, amit a politikusok folyamatosan éreznek, ezért nem a szakmai intellektuális szabályai szerint dolgoznak, hanem egymásnak esnek.
Szóba került az interjúban az, hogy Dúró Dóra, a Mi Hazánk Mozgalom parlamenti képviselője ledarálta a Meseország mindenkié című gyermekkönyvet, amelyben a királyfi a királyfit veszi el, és a királylány feminista és leszbikus. Orbán Viktor erről azt mondta, hogy a homoszexualitás megítélésével kapcsolatos viták nagyon szövevényesek, de Magyarországon vannak jogszabályok, amelyek a homoszexualitásra vonatkoznak.
Közölte, hogy van egy vörös vonal, amit nem lehet átlépni.
A vörösiszap katasztrófa éppen tíz éve történt. A miniszterelnök azt javasolta, hogy akinek módja van rá, nézze meg most az érintett településeket. Újjáépítették a környéket, ami szerinte a magyar nemzet nagyságát mutatja. Úgy vélekedett, hogy ha egy kicsit is pechesebbek vagyunk, akkor az eset nem tíz halálos áldozatot, hanem több százat is követelt volna.