A BioNTech és a Pfizer kedden benyújtotta kérelmét a SARS-CoV-2 koronavírus elleni vakcinájuk európai engedélyezésére. Az amszterdami székhelyű Európai Gyógyszerügynökség (EMA) tájékoztatása szerint a német biotechnológiai cég és az amerikai gyógyszergyártó óriás gyorsított eljárást kért.
A közös fejlesztésű vakcina a klinikai vizsgálatok novemberben ismertetett adatai szerint 95 százalékos hatékonyságú.
Az amszterdami székhelyű Európai Gyógyszerügynökség feladata az Európai Unió területén használt vagy alkalmazni kívánt gyógyszerek forgalomba hozatali engedélyezése és ellenőrzése. Ezt követően az Európai Bizottság által adott végleges jóváhagyás teszi lehetővé a laboratóriumok számára, hogy forgalmazzák gyógyszereiket az unió országaiban.
Stefan De Keersmaecker, az uniós bizottság illetékes szóvivője a brüsszeli testület keddi sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva azt mondta, amennyiben a gyógyszerügynökség pozitív ajánlást ad a jelölt vakcinák biztonságát és hatékonyságát illetően, az Európai Bizottság mindent megtesz, hogy akár néhány napon belül engedélyezze az oltóanyagok európai forgalomba hozatalát.
A Pfizer és a BioNTech november első felében jelentette be, hogy az oltóanyag tesztelésének harmadik, befejező szakaszában gyűjtött adatok szerint 90 százalék feletti hatékonyságot értek el. Tájékoztatásuk szerint idén nagyjából ötvenmillió, jövőre 1,3 milliárd adagot tudnak gyártani az egyelőre BNT162b2 néven ismert oltóanyagból.
A Moderna amerikai gyógyszergyártó hétfőn nyújtotta be kérelmét a koronavírus elleni vakcinája feltételes engedélyezésére az Európai Unióban és az Egyesült Államokban, illetve az illetékes brit, kanadai, izraeli, svájci és szingapúri hatóságoknál.
Az Európai Gyógyszerügynökség bejelentette:
– A Moderna kérelmét várhatóan január 12-én bírálják el - közölték.
Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója két hete azt nyilatkozta, hogy a hatósági engedélyezés után néhány órával már meg is kezdhetik a vakcina forgalmazását. A cég által publikált követeztetések az oltóanyagról igen pozitívak: a 44 ezer önkéntes tesztelésekor az esetek 95 százalékában hatékony és az időseknél is 94 százalékban működik a vakcina. A cég szerint nincsenek erős mellékhatásai, valamint az enyhe és az erős tüneteket mutatók esetében is hatékony.