Vasárnap éjszaka általában -3 és -10 fok vagy ennél is hidegebb volt, hétfőn a legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -7 és -15 fok közé süllyedt, de Baján -16,4 fokot mutatott a hőmérő. A legmagasabb nappali hőmérséklet +1 és -6 fok között alakul. Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint csütörtökön „a legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -1 és +6, a legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 13 fok között alakul.” Azaz négy napon belül akár húszfoknyit is változhatnak a hőmérsékleti értékek. Ez a drasztikus változás, „kritikusan megterheli” a legtöbb ember szervezetét, különböző testi és lelki panaszokat okozhat – mondta Pintér Ferenc meteogyógyász a Népszavának.
„Az időjárást és annak hatásait folyamatában érdemes értékelni”. Mint felidézte, a múlt hét elején szinte enyhék voltak a napok, az ilyenkor jellemzőnél lényegesen magasabb hőmérsékleti értékek uralkodtak, azaz a hőanomália erősen pozitív volt. Most; vasárnap, ma és részben kedden is nagyon erős negatív hőanomália alakult ki, vagyis a hőmérsékleti értékek az ilyenkor szokásosnál közel tíz fokkal is alacsonyabbak. A nagyon mély hideghullámot ismét erőteljes - de legalább nem hirtelen - változás követi: a hét közepére ígért, plusz tíz foknál is magasabb napi hőmérsékleti értékek jóval, 6-8 fokkal is meghaladják az ilyenkor szokásos értékeket. Ezt, a megterhelő helyzetet tovább nehezíti, hogy „frontosabbá” is válik az időjárás, szerdán melegfronti, pénteken kettősfronti hatások is érvényesülnek – mondta a szakember.
Az időjárás erőteljes hullámzása nagy alkalmazkodásra készteti a szervezetet. Mindenkiét, de akiknek az időjárási változások követése nem megy könnyen, különböző, életminőséget rontó tünetektől szenvedhetnek. Jellemzően elsősorban az idősek, a krónikus betegek és a kisgyerekek érzik meg vagy viselik nehezen a frontokat. Ennek hatásai mindenkinél más formában jelentkeznek. Meglepő lehet, de vannak, akiknek pozitív változást eredményeznek, többen vannak azonban azok, akiknek kellemetlen panaszokat okoznak. A tünetek széles köre a fejfájástól a vérnyomás és a hangulat ingadozásán, valamint az alvás- és mentális zavarokon, a krónikus fáradtságérzeten, a figyelem, sőt a teljesítőképességek romlásán keresztül a mozgásszervi panaszokig is terjedhet. A frontérzékenyek fokozottan ki vannak téve a fertőzéseknek is, de hideg időszakban mindenkinek gyengébben működik az immunrendszere, erőteljes változás után pedig csak lassan tud „magához térni”, ami azzal jár, hogy most mindenki könnyebben kaphatja el a légúti fertőzéseket – magyarázta a meteogyógyász.
„Antifront-bogyó” nincs
Pintér Ferenc megjegyezte, az időjárás-érzékenység is betegség, kivizsgálás után megfelelő, az egyéni panaszokra szabott kezeléssel az életminőséget jelentősen rontó panaszok is hatékonyan enyhíthetők. „Ahogy nincsenek egységes gyógyszerek, „antifront-tabletta”, vagyis az időjárás változásait mindenkinél egy csapásra enyhítő bogyó sem létezik, de vannak általános életmódbeli változtatások, amelyek, ha meg nem is szüntetik, csökkenthetik a kínzó panaszokat. A szakember szerint célszerű a szervezetet terhelő többi hatást mérsékelni, hogy az immunrendszer könnyebben tudjon alkalmazkodni a gyorsan változó időjárási körülményekhez. Ilyen például a stresszes helyzetek tudatos kerülése, bizonyos esetekben a fizikai terhelés csökkentése, a több pihenés és inkább a könnyebb ételek fogyasztása. Télen ugyan az energiadúsabb táplálkozást ajánlják, a „melegítő” ételek fogyasztása hidegben valóban hasznos, de a most várható melegedés idején erre kevésbé van szükség, könnyen emészthető ételek fogyasztásával segítjük, hogy a szervezetnek több energiája maradjon a többi kihívás leküzdésére.
Mint megírtuk, a kórokozók elleni védekezéshez, az immunrendszerünk harmonikus működéséhez az étkezésre való odafigyelésen túl, vírusgátló hatású növények, illetve vitaminok, elsősorban megfelelő adagolásban szedett C- és D-vitamin és nyomelemek fogyasztásával, valamint rendszeres testmozgással is hozzájárulhatunk.
A meteogyógyász kiemelte: fontos az évszaknak megfelelő öltözködés. „Hajlamosak vagyunk átesni a ló túloldalára, ha azonban túlöltöztetjük a gyerekeket és megizzadnak, könnyen megfázhatnak. Figyelni és az öltözködésben is követni kell a hőmérséklet közelgő, tíz, de akár tizenöt fokos emelkedését.” A szakember hangsúlyozta, a hét második felében enyhülnek a reggelek és majdnem kellemesek lesznek a nappali hőmérsékletek, ezért ne megszokásból téliesen, hanem az aktuális hőfoknak megfelelően öltözzünk és adjunk ruhákat a gyerekekre. Fontos lenne a lehető legtöbbet a szabad levegőn tartózkodni, bár a változás csapadékot is hoz, így erre kevesebb lesz a lehetőség – jegyezte meg Pintér Ferenc.
A MeteoKlinika igazgatója felhívta a figyelmet a honlapon található, a frontokra és a fertőzésveszélyre figyelmeztető és hasznos tanácsokkal is ellátott, ingyenes hírlevélre. A hatóránként, illetve naponta értesítő segítségével nagyobb esély van a mostanihoz hasonló, nagyon megterhelő, kritikus időszakokban legalább a fertőzésveszély csökkentésére.
A változatosság a meteorológiai szolgálat Facebook-oldalán megjelent előrejelzés szerint a tavaszias napok után is folytatódik. Mint írták: „a gyors melegedést egy hullámzó frontrendszer érkezése szakítja meg a hétvégén, majd a magasban egy hidegörvény is érkezik, ami a jövő hét elejét ismét hidegebbre fordítja."