áldozatok;Pokorni Zoltán;turulszobor;XII. kerület;II. világháború;I. világháború;

2021-02-01 21:14:07

Pokorni: Már-már kegyeletsértő a turulszobor, de egy táblával minden maradhat a régiben

A fideszes polgármester most két II. világháborús emlékművet akar, mert a 444 szerinte „aktuálpolitikai furkósbotot faragott” egy dokumentumfilmből.

Mégse minősítsék át első világháborús emlékművé a 2005-ben II. világháborús emlékműként állíttatott XII. kerületi turulszobrot, hanem legyen ott egy tájékoztató tábla a szimbólumról és történetéről – mondta Pokorni Zoltán.

A Hegyvidék fideszes polgármestere egy a 444 munkatársai által „A gyilkosok emlékműve” címmel készített és a közelmúltban bemutatott  dokumentumfilm kapcsán tartott háttérbeszélgetésen – a korábbi döntés ellenére – azt mondta:

Pokorni Zoltán a 444 oldalán közzétett dokumentumfilmről szólva azt mondta:

A kormánypárti polgármester személyesen, családja révén is érintett a XX. század tragédiáiban: nagyapja, Pokorni József a hegyvidéki zsidók ellen bizonyíthatóan gyilkosságot elkövetők között volt, akinek a nevét, többekkel együtt el is távolították a turulszobor talapzatáról. Míg apját, Pokorni Jánost 1961-ben a kommunista állambiztonság „Pákozdi János” fedőnéven beszervezte.

Pokorni Zoltán most a turulszoborról készített dokumentumfilmről azt állította:

Elismeri azonban, hogy a második világháború áldozatainak emlékművéhez  a hegyvidéki önkormányzat „nem a legjobb szimbólumot, egy első világháborús katonasír turulmotívumát választotta”. Hozzáfűzte:

Mindezt módosító javaslatként megfontolásra nyújtja majd be a helyi képviselő-testületnek, amellett, hogy „már az idén elkészülhet a XII. kerületben az új második világháborús emlékmű, az arra kiírt pályázat a hónap közepén zárul. 

A második világháború katonai és polgári áldozatai emlékére állíttatott, nagy vitát kiváltó turulszoborról azt mondta:

Szerinte az biztos, hogy az önkormányzat kiindulópontja nem az volt, hogy emléket állítson a nyilasoknak. Ezzel összefüggésben leszögezte, hogy nagyapja nevét már tavaly januárban, másik három nevet szeptemberben távolítottak el az utasítására. Megjegyezte, hogy a kutató történészek szerint a történet szörnyű részletei csak 2010 után, nagyrészt pedig 2016-ot követően kezdtek tisztázódni.

Pokorni Zoltán a Blikk január 28-án megjelent, az édesapjáról szóló cikkre reagálva elmondta: az írás a valósággal szemben azt sugallja, hogy az Államvédelmi Hatóság szerint édesapja, még az ő apja által meggyilkolt zsidók drágaköves ékszereit rejtegette otthon.

Minderről Cseh Gergő Bendegúz, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának főigazgatója azt mondta: a cikk alapjául szolgáló dokumentumok a valóságban arról szólnak, hogy az ávósok megpróbáltak hamis bizonyítékokat elrejteni Pokorni Józsefné lakásán, hogy Pokorni Jánost vizsgálat alá vehessék.

A levéltári források szerint végül nem történt ilyen akció.