Kína;Moszkva;nagykövet;Tajvan;Egyesült Államok;orosz-ukrán háború;

Csang Han-huj, Kína moszkvai nagykövete egy korábbi interjú közben

- Kína moszkvai nagykövete az Egyesült Államokat tartja az ukrajnai válság „fő kezdeményezőjének”

A diplomata párhuzamot vont az orosz-ukrán háború kirobbanása és az amerikai házelnök múlt heti tajvani látogatása között.

Washington sarokba szorította Oroszországot a NATO védelmi szövetségének ismételt kiterjesztésével és az Ukrajnát az Európai Unióhoz igazítani kívánó erők támogatásával – idézte a Reuters Csang Han-hujt Kína moszkvai nagykövetét, aki a TASZSZ orosz állami hírügynökségnek adott interjút. A szerdán megjelent nyilatkozatban a pekingi diplomata Kína korábbi, az orosz-ukrán háborút illetően inkább tartózkodó álláspontjára rácáfolva nem finomkodott: 

Az ukrán válság kezdeményezőjeként és fő felbujtójaként Washington, miközben példátlanul átfogó szankciókat vezet be Oroszországgal szemben, továbbra is fegyvereket és katonai felszereléseket szállít Ukrajnának. Végső céljuk, hogy kimerítsék és szétzúzzák Oroszországot egy elhúzódó háborúval és a szankciókkal.

A Reuters megjegyezte, a nagykövet érvelése szorosan követte Oroszország egyik saját indoklását Ukrajna inváziójára vonatkozóan, amely több ezer halálos áldozatot követelt és egész városokat pusztított el, valamint a lakosság több mint negyedét kényszerítette otthona elhagyására. Csang szerint a kínai-orosz kapcsolatok „a történelem legjobb időszakába érkeztek, amelyet a legmagasabb szintű kölcsönös bizalom, a legmagasabb fokú interakció és a legnagyobb stratégiai fontosság jellemez”. A kínai nagykövet, illetve vélhetően Peking fordulatát nagyban elősegíthette Nancy Pelosi amerikai képviselőházi elnök múlt heti tajvani látogatása. Csang tovább is ment:

Az Egyesült Államok ugyanazt a taktikát próbálja alkalmazni Ukrajnában és Tajvanon, hogy újraélessze a hidegháborús mentalitást, megfékezze Kínát és Oroszországot, provokálja a nagyhatalmi rivalizálást és konfrontációt.

Nem csak a háború ellen tiltakozókat ítélik el. A helyi bíróságok börtönbe zárják Jehova tanúit is. Szinte minden héten születnek ilyen ítéletek valahol az óriási országban.