földgáz;Szijjártó Péter;atv.hu;kamu;

2022-09-05 10:00:00

Sajnáljuk, de Szijjártó Péter nem jól látja

A külgazdasági és külügyminiszter bírálta a Népszavát, de semmilyen, az orosz gázárbecsléseinket cáfoló adatot nem közölt.

„Ha jól látom, ez ilyen munkahelyteremtési kérdés, mert jól láthatóan fönntartanak embereket teljesen értelmetlen becslések készítésére” - fogalmazott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az atv.hu-nak adott interjújában arra a felvetésre, hogy a Népszava a KSH külkereskedelmi adatai alapján bemutatta, májusban rekordáron, ezer köbméterenként 1364 eurós áron vásároltuk az orosz gázt, miközben az irányadó, márciusi tőzsdei kereskedésben ennél kevesebbe, átlag 1282 euróba került a mennyiség. „De ez helyes, mert legalább dolgoznak. Most én nem tudok mit mondani, csak azt, hogy nonszensz!”

Szijjártó Péter ezen túlmenően semmilyen, orosz gázárbecsléseink „értelmetlenségét" alátámasztó adatot nem közölt. Miközben a gazdaság egészére kiható tarifát az Orbán-kormány a szerződés titkosságára hivatkozva számos állammal ellentétben titkolja, korábban annak kapcsán több félreérthető, az orosz kapcsolatot a valóságosnál jóval kedvezőbb színben feltüntető állítást tettek. Így Orbán Viktor, Szijjártó Péter és Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a tavaly szeptemberben aláírt magyar-orosz gázszerződést a rezsicsökkentés biztosítékának és az előzőnél sokkal jobbnak nevezte. Mi több: Vlagyimir Putyin tavaly februárban úgy fogalmazott, hogy Magyarország a piaci ár ötödén kapja a gázt, illetve a szerződés a piacinál alacsonyabb árat biztosít. (Ezt a Fidesz-propaganda aztán széles körben terjesztette.)

A KSH adatsora alapján végzett számításaink szerint ugyanakkor februárban az oroszok magyar gáztarifája az egyazon havi tőzsdei árat 30 százalékkal még meg is haladta. Lapunk cikksorozatának érzékelése óta ugyanakkor a kormánypropaganda látványos fordulatot vett. Orbán Viktor áprilisi sajtótájékoztatóján a vonatkozó kérdésre már fontosabbnak nevezte a gáz meglétét annak áránál. Szijjártó Péter az atv.hu-nak pedig egyenesen úgy fogalmazott: Moszkvában mindig olcsóbb gázt kér, ami „vagy sikerül, vagy nem”. Augusztustól az Orbán-kormány a „tőzsdei” – valójában az orosz - gázárugrásra hivatkozva adott fogyasztási szint felett meghétszerezte a lakossági gáztarifát, de a piaci árugrás miatt a többi hazai fogyasztó is a csőd szélén táncol.

Megjegyzendő: lapunk az Oroszországból leszállított gáz és az érte kifizetett pénz hivatalos adatának hányadosából, egységes módszertan szerint közöl adott hónapra vonatkozó átlagos gáztarifát. Ezt „értelmetlennek” nevezni a KSH-t is sértheti. Azt nem állítottuk, hogy ez pontosan egyezik a magyar-orosz gázszerződés alapján kifizetett díjjal. Ugyanakkor szakértők lapunknak megerősítették, a becslés azért igen jó, mert Oroszországból zömmel az állami MVM hoz be gázt,

Mindemellett hamvába holt kísérleteink dacára, egyetlen érintett féltől sem kaptunk – az akár a saját maguk elé állított korlátokat tiszteletben tartó - javítási javaslatokat, amiként tényeken alapuló helyreigazítási kérelmet sem.

Az ATV-nek azt a kérdését, hogy a tavaly október óta hatályos új magyar-orosz gázvásárlási szerződés tartalmaz-e árkisimító képletet, Szijjártó Péter azzal ütötte el, hogy „a földgázvásárlási szerződések bizalmasok és nem véletlen, hogy ön sem látott még olyan nemzetközi társaságot, amely ezeket az adatokat kitette volna az ablakba”.

Ma az adu ászok az eladók kezében vannak – sajnálkozott a külügyminiszter az interjúban, kifejtve: minél magasabb az energiahordozók világpiaci ára, annál nagyobb pénzügyi terhet jelent az „Európában egyedülálló módon”, „minden magyar fogyasztónak” nyújtott segítség. (A lakosságon és a legkisebb cégeken kívüli fogyasztóknak a magyar kormány nem ad támogatást. Sőt, az utóbbi hónapok során számos fogyasztói csoportot kizártak a hatósági áras körből.)

Szijjártó Péter emellett az orosztól eltérő gázbeszerzési lehetőségek nehézségeit ecsetelte. Miközben szerinte ez a „vágyálmok terepe”, ahol csak „röpködnek a számok”, hiányolta a lengyel-szlovák gázvezetéket, amit pedig épp két hete adtak át.

A külügyminiszter elismételte több éves propagandaízű fordulataikat is. E szerint az energiaellátás nem ideológiai és politikai, hanem fizikai és matematikai kérdés, amennyiben meg kell szervezni az ellátást, a fogyasztókat pedig az igényeknek megfelelő mennyiségű fűtőanyaggal kell ellátni. „Ideológiával fűteni nem lehet” - mondta, amivel szemben szakértők úgy vélik, hogy – a többi EU-tagállammal szemben - az Orbán-kormány nem tesz érdemi lépéseket orosz gázfüggőségünk csökkentésére vagy akár megszüntetésére: más forrásból aránytalanul kevés gáz érkezik Magyarországra, a politika nem helyez erre kellő súlyt, de tágabb értelemben sem tesznek érdemi lépéseket az ország gázigényeinek – környezetvédelmi szempontból fenntartható - csökkentésére. Így – a napelemen kívül – a kérdést másutt megoldó megújuló energiaforrások elterjesztését nem ösztönzik és az energiatakarékosság mellett is jószerével csak a közhelyek szintjén állnak ki.