energia;Szijjártó Péter;Népszava;gázár;

- Szijjártó Péter kiakadt a Népszavára, megírtuk ugyanis, hogy az Orbán-kormány rekordáron vette a gázt

A KSH külkereskedelmi adatain nyugvó számításaink szerint májusban rekordáron, 1364 euró per ezer köbméter áron vásároltuk az energiahordozót Oroszországtól,  szűk száz euróval drágább volt, mint a márciusi 1282 eurós tőzsdei gázár.

„Én a kezdetektől fogva azon az állásponton voltam, hogy a földgázellátásunk nem lehet ideológiai kérdés. Ugyanúgy ahogy a Covid-védőoltások beszerzésénél is azt az álláspontot képviseltem, hogy egy ember életének a megmentése nem lehet politikai kérdés, és egy megvásárolt vakcina típusa nem politikai állásfoglalás. Ugyanez a helyzet a földgázzal is” - jelentette ki Szijjártó Péter az atv.hu-nak adott interjújában.

A külgazdasági és külügyminiszter azt hangoztatta, az energiaellátás nem ideológiai, sem pedig politikai kérdés, ez tisztán fizikai, illetve matematikai kérdés. Fizikai abból a szempontból, hogy rendelkeznünk kell egy forrással, amelyhez valamilyen infrastruktúra módján hozzáférünk, másrészről pedig matematikai kérdés, mert egy volument meg kell vásárolnunk. Tehát a földgáz megvásárlása vagy a földgáz eredete sem politikai állásfoglalás, hanem egy kőkemény, életbevágóan fizikai valóság. Lehet ideológiákat gyártani, de ideológiával fűteni egyelőre még nem lehet - magyarázta.

Mint fogalmazott, 

„a mai világban már nem szabad megsértődni semmin. Én azt mondom, hogyha az az ára annak (arra a felvetésre, hogy mi vagyunk-e a Gazprom legvidámabb barakkja - a szerk.), hogy a magyar embereknek lesz elég földgáza télre és senki nem kerül abba a méltatlan helyzetbe Magyarországon, hogy ne legyen gáz ahhoz, hogy fűtsön, fürödjön vagy főzzön, akkor nyugodtan nevezhetnek a Gazprom bármijének. Ilyenkor mindig ez merül fel bennem, amikor látom, hogy az ellenzéki újságírók meg aktivisták köszörülik a nyelvüket rajtam ilyen orosz ügyekben…”

Kapott kérdést arról is, hogy miért mondta azt Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor február elsején, hogy Magyarország az európai piaci árnál ötször olcsóbban vásárol orosz gázt. A pontos számokat nem akarta elmondani, mondván, ez  üzleti információ, amelynek kiszivárgása adott esetben károkat okozhat. Azt meg pláne nem tudom, hogy az ár hányada vagy hányszorosa annak, amit mások fizetnek, mert fogalmam sincs, hogy mások mennyit fizetnek, mint ahogy másoknak sincs fogalmuk arról, hogy mi mennyit fizetünk. Azoknak meg, akik azt mondják, hogy Magyarország veszi a legdrágábban, semmiről nincsen fogalmuk - tette hozzá. „Az egy politikai lufi, hogy mi vesszük a legdrágábban. De mondjanak egy számot, hogy mi mennyiért vesszük, mennyiért veszik a többiek, és akkor megnézzük, hogy ez igaz-e. Tehát az egész azért nonszensz, mert ezek az emberek, akik ilyeneket beszélnek, azok még nem láttak földgázvásárlási szerződést.” Kapott kritikát lapunk is, amikor a minisztert szembesítették a Népszavának a a KSH külkereskedelmi adatain nyugvó becslésével, mely szerint májusban rekordáron, 1364 euró/ezer köbméter áron vásároltuk az orosz gázt, ami szűk száz euróval drágább volt, mint a márciusi 1282 eurós tőzsdei gázár.

Szijjártó Péter ezt munkahelyteremtési kérdésnek nevezte, 

„mert jól láthatóan fönntartanak embereket teljesen értelmetlen becslések elkészítésére. De ez helyes, mert legalább dolgoznak. Most én nem tudok mit mondani, csak azt, hogy nonszensz!”

Csak a történelmi hűség kedvéért jegyezzük meg újra, hogy számításainkhoz a KSH külkereskedelmi adatait vettük alapul. Amikor erre felhívták a figyelmét, a külgazdasági és külügyminiszter azt hangoztatta, a földgázvásárlási szerződések bizalmasok és nem véletlen, hogy senki nem látott még olyan nemzetközi társaságot, amely ezeket az adatokat „kitette volna az ablakba”. Szerinte most az eladók diktálnak a piacon, és ez nem csak a Gazpromra, hanem másokra is igaz. 

A miniszter kapott kérdést az új amerikai nagykövettel kapcsolatban is. Azt hangoztatta, nem üzent senkinek semmit, mivel ha ezt akarja tenni, akkor felhívja az érintettet vagy személyesen megmondja neki.

Nyomatékosította, a hozzánk érkező nagyköveteknek sem feladata az, hogy a magyarországi helyzetről véleményt alkossanak vagy minket kioktassanak, minősítgessenek. „Mi minden nagykövettel szívesen konzultálunk arról, hogy a kétoldalú kapcsolatokat hogy kell javítani, de arról nem fogok beszélgetni senkivel, hogy mit gondol a magyarországi viszonyokról. Egészen egyszerű oka van: nem érdekel” - hangsúlyozta. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy David Pressman Magyarországon nem kívánja folytatni azon gyakorlatát, miszerint „nonszensz és sértő” dolgokat mond a hazai folyamatokról. Ugyanakkor megjegyezte, nem tartja őt veszélyesnek. 

Csak a közvilágításé.