abortusz;rendelet;lelet;belügyminiszter;

Pintér Sándor rendeletben kötötte a szívhang meghallgatásához az abortuszt

A rendelet két nap múlva, szeptember 15-én hatályba is lép. 

Egy várandós nőnek a terhességmegszakításhoz a jövőben be kell mutatnia egy olyan szülész-nőgyógyász által kiállított leletet is, amely rögzíti, hogy számára az egészségügyi szolgáltató a magzati életfunkciók működésére utaló tényezőt egyértelműen azonosítható módon bemutatta – szúrta ki a 24.hu a Magyar Közlönyben hétfőn megjelent belügyminiszteri rendeletet. Mint írják, Pintér Sándor ezzel a magzati élet védelméről szóló 1992. évi LXXIX. törvény végrehajtásáról szóló, húsz éves jogszabály mellékletét, a terhesség megszakításához szükséges kérőlapot módosította.

Az abortusz szabályain módosító belügyminiszteri rendelete, amely  szeptember 15-én csütörtökön lép hatályba, a gyakorlatban a szívhang kötelező meghallgatását írja elő, mielőtt elvégeznék a terhesség-megszakítást.

Amint arról a Népszava is beszámolt, még 2018-ban, Dúró Dóra, a Mi Hazánk parlamenti képviselője nyújtott be a parlementnek egy határozati javaslatot, hogy a terhességmegszakítás elvégzése előtti utolsó orvosi vizsgálaton az anyának kötelező legyen a magzat szívhangját meghallgatnia. Négy éve erről nem született döntés, de Dúró Dóra idén májusban egy napirend előtti felszólalásban hozta elő ismét a témát, de nem szigorításként, hanem, mint mondta, hanem tájékoztatásként. A politikus szerint minden egyes megfogant magyar gyermek közkincs.

Korábban az LMP-s Ungár Péter írásbeli kérdést nyújtott be a parlamentben arról, tervezi-e a kormány az abortusz szigorítását, miután  Novák Katalin az államfőválasztást megelőző beszédében azt mondta, hogy támogatni fogja azokat, akik „a fogantatás pillanatától vigyáznak az életre”. A választ Zsigó Róbert, a jelenlegi köztársasági elnök, volt családokért felelős tárca nélküli miniszter egykori parlamenti államtitkára adta meg, az alaptörvényre hivatkozva, amely szerint „a magzat életét a fogantatástól kezdve védelem illeti”. Hozzátette, a kormány a jelenleg hatályos szabályokon nem tervez változtatást.

Idén júliusban lapunk is ismertette azonban az Európai Parlament döntését arról, hogy „mindenkinek joga van a biztonságos és legális abortuszhoz”. A nagy többséggel elfogadott határozat szerint az uniós alapjogi chartát is módosítani kell a művi terhességmegszakításhoz való hozzáférés érdekében.