Oroszország;Szijjártó Péter;háború;Szergej Lavrov;ENSZ közgyűlés;

Szijjártó Péter elmagyarázta, miért találkozott a háborús agresszor, Oroszország külügyminiszterével az ENSZ közgyűlésén

Mert így legalább személyesen el tudta neki mondani, Magyarország mennyire szeretné a békét. 

„Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kollegával tárgyaltam. Elmondtam a kollégámnak, hogy Magyarországot rendkívül súlyosan érinti a háború, hiszen nyilvánvalóan a földrajzi közelséggel arányosak a következmények súlyosságai. Márpedig mi magyarok nem lehetnénk közelebb a háborúhoz, mint ahogy vagyunk, hiszen szomszédai vagyunk Ukrajnának, ezért az Ukrajnában zajló háború minden egyes következménye szinte azonnal és rendkívül súlyosan megjelenik Magyarország számára” - mondta el péntek reggeli videójában a külgazdasági és külügyminiszter.

Szijjártó Péter az ENSZ new yorki közgyűléséről bejelentkezve kifejtette, mindenki látja Magyarországon és Európában is az infláció elszabadulását, mindenki látja az árak emelkedését. Mindezekre a bajokra egyetlen megoldás, a béke lenne. Mindezt elmondta neki is.  

Megkérdeztem Szergej Lavrovot, hogy rajtam kívül kivel találkozott az Európai Unióval, de más találkozója uniós külügyminiszterrel nem volt. Erre persze lehet, hogy most otthon majd, főleg az ellenzéki képviselők, megmondó emberek, vagy az ellenzéki sajtó képviselői azt mondják, hogy akkor én is minek találkoztam Szergej Lavrovval, de a helyzet az az, hogy a béke párbeszéd nélkül nem fog létrejönni. És én azt gondolom, hogyha valahol, akkor itt az ENSZ közgyűlésén ezt a párbeszédet  el kellene indítani

- jelentette ki. Majd azzal folytatta, ha az elkövetkezendő időszakban a békéről nem jönnek létre tárgyalások, akkor a világ még súlyosabb következményekkel fog szembesülni, s ezt jó lenne megelőzni. Hangsúlyozta, orosz energiahordozók nélkül Magyarországon a gazdaság nem tudna működni, és a magyar emberek nem tudnának fűteni, meleg vizet használni vagy éppen főzni. Ezt a tényt lehet szeretni vagy nem szeretni, attól ez még tény, egy fizikai törvényszerűség. Megjegyezte, ha megszűnnének az orosz földgáz és kőolajszállítások, akkor Magyarország a magyar gazdaság működőképessége kerülne veszélybe.

Nyomatékosította, a Gazprom eddig megbízható módon szállított Magyarországra. A nemzeti érdekünk azt diktálja, hogy Oroszországgal, a Gazprommal egy megbízható, kiszámítható együttműködést folytassunk, ezen együttműködés nélkül ugyanis Magyarország földgázellátása nem állna biztos lábakon és mi vállaltuk, hogy biztosítsuk azt, hogy a magyar embereket ne kényszeríthesse senki arra, hogy ők fizessék meg annak a háborúnak az árát, amelyért ők egyáltalán nem felelősek - jelentette ki. Jelezte azt is, hogy hétfői napon Bécsben, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének margóján a Roszatom vezérigazgatójával fogja áttekinteni a beruházás helyzetét, és fel fogják vázolni a következő hónapok mérföldköveit hogy milyen metódus és milyen menetrend szerint haladjunk előre majd az építkezéssel, illetve annak előkészítésével.