Péntek este megjelent a Pénzügyminisztérium Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság (EUTAF) oldalán az a pályázat, melyben az újonnan létrejövő Integritási Hatóság tagjait kiválasztó alkalmassági bizottság tagjait keresik. Ez az a szerv, amelynek a létrehozását vállalta a kormány, csak végre hozzájuthasson a helyreállítási alap befagyasztott pénzéhez.
Az alkalmassági bizottság feladata lesz többek közt:
közzétenni és megőrizni az Igazgatóság tagjainak vagyonnyilatkozatait;
évente ellenőrizni a vagyonnyilatkozatok valóságtartalmát;
felülvizsgálni két év után a Hatóság működését nemzetközi szervezetekkel, például az OECD-vel;
kötelező erejű véleményt kiadni a Hatóság Igazgatóságának a Korrupcióellenes Munkacsoport nem kormányzati szereplőket képviselő tagjainak jelöltek alkalmassági feltételeinek értékelésére és a kiválasztás szempontjaira vonatkozóan.
Tagnak csak olyasvalaki választható meg, aki a megbízást megelőző öt évben semmiféle politikai szerepet nem vállalt. Így többek között nem volt országgyűlési vagy önkormányzati képviselő, kormánytag, vagy éppen főpolgármester.
Emellett kizárták azokat, akik munkakapcsolatban álltak bármilyen párttal: akár díjazással, akár önkéntes alapon segítették annak munkáját. Szintén feltétel, hogy „rendelkezik, a közbeszerzés és/vagy a korrupció elleni küzdelem területén elismert nemzetközi szervezetnél szerzett jelenlegi vagy múltbeli érdemi tapasztalattal, és ilyen szervezetben szerzett, megfelelően hosszú, igazolható és releváns gyakorlattal” bír.
Egyebek mellett leszögezik, hogy a bizottság tagjainak megbízása öt évre szól és nem hosszabbítható meg, valamint feladataik ellátása során teljesen függetlenek. Kinevezésüket követően nem kérhetnek, és nem fogadhatnak el utasítást semmilyen intézménytől, szervtől, hivataltól, szervezettől vagy személytől.
A pályázatokat október hetedike éjfélig kell beadni.
Mint lapunk is beszámolt róla, péntek este Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes benyújtotta a második részét annak a törvénycsomagnak, amelyet a kormány az Európai Bizottság (EB) nyomására állított össze. A 46 oldalas törvényjavaslat első része az Integritási Hatóságról (IH) szól, s kimondja: csak a törvényeknek és a közvetlen hatállyal bíró európai uniós jognak van alárendelve, s feladatait „bármilyen befolyásolástól mentesen látja el”.
Elkészült az újabb korrupcióellenes törvénycsomag„Az Európai Bizottság nem fogja hagyni, hogy látszatintézkedésekkel megússza az Orbán-kormány”Ligeti: Annyira leuralt mindent a NER, hogy most már, legalábbis látszatra, akár becsületesen is tudnak működni Brüsszel meglépte: 3000 milliárd forint támogatás befagyasztására tett javaslatot az állami korrupció miatt