Novembertől április 30-ig lenne érvényes az a 104 pontos intézkedéscsomag, amelyről több hónapja tart egyeztetéseket a pécsi városvezetés és amelyet hamarosan a megyei jogú város közgyűlése is tárgyalni fog mielőtt megküldik a kormányzatnak – számolt be a PécsMa.hu arról az önkormányzati sajtótájékoztatóról, amit az ellenzéki vezetésű város két alpolgármestere, Ruzsa Csaba és Nyőgéri Lajos tartott kedden. Közölték, a jelenlegi energiaárakkal számolva jövőre 6,5 milliárd forinttal kell többet költenie a pécsi önkormányzatnak áramra és fűtésre a város intézményeinél, cégeinél, és a polgármesteri hivatalban. Ebből különböző intézkedésekkel összességében 1,5 milliárdos megtakarítást érnének el.
A városvezetés adatai szerint a legnagyobb tétel az áramdíj emelkedése, 5,3 milliárd, azon belül pedig a közvilágítás. Mivel számos intézmény és cég a távfűtési rendszerre kapcsolódik, a gáz árának emelkedése “mindössze” közel 700 milliós növekményt jelent, a távhő drágulása pedig „csak” 541 millióval terheli meg várhatóan a büdzsét. Az áram esetében egyébként tizenkétszeres a drágulás, de már idén is ötszörös áron vették 2021-hez képest az önkormányzati cégek. A megszorító, költségcsökkentő intézkedések közül jó néhány húsbavágó lehet.
A cégeknél, intézményeknél, és a polgármesteri hivatalban – a gyermeknevelési és szociális intézmények kivételével – 20 fokban maximálják a fűtési időszakban a hőmérsékletet, ahol lehet, bevezetik a pénteki home office-t és több más spórolási lehetőséget is vizsgálnak.
A több telephellyel rendelkező intézményeket központosítják, a felszabaduló épületeket megpróbálják értékesíteni. A sok áramot használó Tettye Forrásházat rákötnék a két éve átadott, de azóta nem működő Füzes dűlői napelemparkra, így csökkentve a cég költségeit.
Az őszi-téli időszakban (október 6-tól) zárva tart a Nevko uszodája, ahol éppen felújítás zajlik, január egytől zárva lesz a Lauber Dezső Sportcsarnok is energetikai korszerűsítés miatt, és télen nem lehet látogatni a Szivárvány Gyermekházat, valamint a Boldogság Házát sem.
Egyes intézményeknél felülvizsgálják a nyitvatartási időt, az egyetemmel közösen működtetett Tudásközpontnál például várhatóan jelentősen csökkentik azt. Terv készül az önkormányzati lakások energetikai fejlesztésére, a nehezen fejleszthető ingatlanokat a lakóknak értékesítenék, plusz bevételt generálva. Napelemes rendszerre kötnék a Kodály Központot, lecserélnék a Pécsi Nemzeti Színház lámpáit, és a 25 foknál nem melegebb vízzel működtethető Hullámfürdő energetikai rendszerét is teljesen megújítanák.
Az egészségügyi intézményeknél (rendelőintézetek) csökken a nyitvatartási idő, jelenleg 7-től 19-ig vannak nyitva, de csak 17 óráig lesznek.
Ruzsa Csaba kiemelte, a kormány által a rezsiválsággal kapcsolatban elvár intézkedési terv részeként már előkészítés alatt áll a „2030 Pécs – Zöld és okos stratégiai program”, de szeretnének egy közvilágítás-korszerűsítési programot is. Utóbbi keretében egymilliárd forint hitelből, állami támogatásból, vagy kamatmentes kölcsönből 5000 elavult lámpatestet cserélnének le a városban, ami szerintük azonnal évi 430 millió forintos költségcsökkenést eredményezne. Ugyanakkor a közvilágítás lekapcsolását nem tervezik.
A 6,5 milliárdos pluszköltségből azonban a „maradék” 4 milliárd forint ledolgozása, mint kiderült, csak akkor lenne lehetséges, ha a jövő évi energiabeszerzéseket már egy jóval alacsonyabb áron sikerülne megvalósítani. Továbbá megérkeznének Magyarországra az uniós források, a kormányzat közvetlen, pénzbeli segítséget nyújt, illetve további költségcsökkentési lépéseket kényszerülnek meghozni.
Nyőgéri Lajos ugyanakkor elmondta, a civil szervezeteknek bevezetnének egy „mentőcsomagot” is. Elképzelésük szerint egy, a város és a kormány által egyenlő arányban feltöltött alapból a kötelező állami és önkormányzati feladatokat ellátó civil szervezeteket segítenék. Ugyanilyen közös alapból történne a 2-25 főt foglalkoztató kis helyi cégek munkahelymegtartó célú támogatása. Felállítanának egy új szociális rendszert is, benne megnövelt gyógyszertámogatást, tűzifatámogatást a hátrányos helyzetű, rászoruló családok, diákok, idősek megélhetéséhez, lakhatásához. Természetesen ehhez is kormányzati segítség kellene.
Egy pécsi gimnáziumban még a szellőztetést is maximum két percre korlátozták