Orbán-kormány;korrupció;Európai Bizottság;jogállam;Integritás Hatóság;

2022-10-11 20:23:00

Bod Péter Ákost is ajánlja a TI az új korrupcióellenes hatóság létrehozásához

Bod Péter Ákost, Jancsics Dávidot és Marschall Miklóst támogatja a Transparency, hogy részt vegyenek az Integritás Hatóság létrehozásában.

Kihirdették a Magyar Közlönyben azokat a törvényeket, amelyek alapján létrejöhet az Integritás Hatóság (IH) és a Korrupcióellenes Munkacsoport. Kedden hatályba is lépett a jogszabályok többsége, amelyeket – mint arról többször írtunk – uniós nyomásra azért készített a kormányzat, hogy hozzáférjen a jogállamisági aggályok miatt visszatartott mintegy 3000 milliárd forintos EU-s forrásokhoz.

Mivel a kormányzatnak rendkívül fontos, hogy mielőbb igazolja az EU felé a korrupció letörése iránti elkötelezettségét és így hozzájusson az uniós pénzhez, az előkészületek valójában már a jogszabályok hatályba lépése előtt megkezdődtek. Mint arról írtunk, a kormányzati Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság (EUTAF) már túl is van egy pályázaton. Abba az Alkalmassági Bizottságba várták szakértők jelentkezését, amely majd kiválasztja a Integritás Hatóság vezetését. Ez pályázat már a múlt héten lezárult, ám az EUTAF lapunk kérdésére még azt sem árulta el, hogy hányan jelentkeztek. Kedden viszont kiderült, hogy három neves, független szakértő biztosan beadta a jelentkezését.

– írta a szervezet. Ezzel együtt a Transparency International (TI) Magyarország leszögezte: tisztában vannak azzal, hogy „álságos a kormány korrupcióval szembeni újsütetű elköteleződése”, és korábban maguk is kritikával illették a kabinetet, mert a mostani törvénycsomag az előrelépésekkel együtt is elégtelen a rendszerszintű korrupció megtörésére. Ugyanakkor – tették hozzá – az Integritás Hatóság vezetőinek kiválasztásában az Alkalmassági Bizottság kulcsszerepet játszik, mert összeállítja azt a listát, ami alapján az Állami Számvevőszék elnökének közreműködésével az államfő eldönti, hogy kinek adja a megbízatást. „Ahhoz, hogy a shortlistre az Integritás Hatóság vezetésére valóban rátermett, érdemes emberek kerüljenek, arra van szükség, hogy az Alkalmassági Bizottság tagjai feddhetetlen, senki javára elfogultsággal nem vádolható és kiválóan felkészült szakértők legyenek. Meggyőződésünk, hogy Bod Péter Ákos, Jancsics Dávid és Marschall Miklós ennek a követelménynek megfelel” – írták.

Független szakértőket a Korrupcióellenes Munkacsoportba is várnak majd, de a terület hazai, elismert civil szereplői egyelőre nem kaptak megkeresését. A Magyar Helsinki Bizottságnál úgy fogalmaztak, még nem döntötték el, hogy beszállnak-e a Korrupcióellenes Munkacsoportba.

– fogalmazott az érdeklődésünkre Léderer Sándor a K-Monitor elnöke.

„Valószínűleg pályázni fogunk a munkacsoportban való részvételre” – mondta Ligeti Miklós, a TI jogi igazgatója, bár a szervezet figyelni fogja az elkövetkező hetek eseményeit. „Ami eddig történt, az alapján nem illantak el az arra vonatkozó aggályaink, hogy komolyak-e a kormány szándékai a jogállamisági és korrupcióellenes fellépés terén.” – Egyelőre azt határoztuk el, lesz bennünk annyi nyitottság, hogy a most résnyire felszabadult ajtón betegyük a lábunkat. Aztán meglátjuk, hogy érdemes-e ottmaradni – fogalmazott.

Mint arról korábban írtunk, a K-Monitor, a TI és a Magyar Helsinki Bizottság elemzést tett közzé arról, hogy milyen hiányosságai vannak a magyar „korrupcióellenes törvénynek”, hátha az Európai Bizottságnak az alkufolyamat során így sikerül kisebb módosításokat elérnie. A civilek szerint ugyanis az Integritás Hatóságnak súlyosan korlátozott lett a jogköre, így például

Minden forrásunk kulcskérdésnek nevezte, hogy november 4-ig kit neveznek ki a hatóság élére. Már csak azért is, mert Integritás Hatóság elnöke lesz a Korrupcióellenes Munkacsoport vezetője. Ennek pedig azért nagy a jelentősége, mert a 21 tagból tízet delegálhatnak civilek, ugyanennyien érkeznek állami szervektől, és a döntések majd egyszerű többséggel születnek, vagyis a munkacsoport vezetője lehet a mérleg nyelve.