tenisz;csőd;Lázár János;konszolidáció;Magyar Tenisz Szövetség;

- Lázár János sem hozott megváltást, továbbra is csődhelyzetben van a Magyar Tenisz Szövetség

A szervezet konszolidációra már kifizetett több mint 13 milliárd forintot, de további egyre lenne szükség. Erre viszont ismét nincs fedezet.

„Baj van. Nagy baj!" – e felütéssel landolt e-mail a Magyar Tenisz Szövetségnél (amit aztán lapunk is megkapott), amelyet az önmagára Teniszezők Szülői Köreként hivatkozó csoportosulás jegyez. A terjedelmes írás azt panaszolja, nincs támogatás, nincsenek versenyek, nincs válogatott, nincs tájékoztatás, ellenben vannak megemelt nevezési díjak. „Több, mint két éve várunk és akarunk hinni. Várjuk a támogatást, várjuk a szponzorokat, várjuk a létesítményfejlesztést" – olvasható az egyébként névvel senki által nem vállalt levélben.

Noha ennek hitelessége így jelentősen csorbul, lapunk az ügyben megkereste a Magyar Tenisz Szövetséget. A szervezet ezek után tette közzé pénteken hasonlóan terjedelmes írását.

„Az elmúlt két évben számos észrevétel érkezett az MTSZ új vezetéséhez a sportág helyzetét vagy a szövetség működését illetően, voltak ezek közül valóban segítő szándékú és jogos kritikák, amelyeket mindig igyekezett a vezetés maximálisan figyelembe venni, de sajnos olyanok is, amelyek célja kizárólag a hangulatkeltés és a hamis információkon alapuló öncélú hergelés. Az utóbbiak elsősorban – sokszor ugyan névtelenül, de egyértelműen kideríthetően – a régi vezetés köreihez kötődnek, akik felbecsülhetetlen károkat okoztak a sportágnak több mint 13 milliárd forint hiányt hagyva maguk mögött" – szerepel az anyagban. Hozzáteszik: még mindig nincs vége a kifizetéseknek; a legutóbbi elnökségi ülésen a pénzügyi biztostól azt a tájékoztatást kapta az elnökség, hogy

a konszolidációra már kifizetett több mint 13 milliárd forint akár további 1 milliárddal nőhet.

„A meglévő konszolidációs keret ennek csak a töredékére ad fedezetet, tehát a régi vezetés döntései miatt még mindig csődveszélyben van a magyar tenisz" – ismertették a lesújtó helyzetet.

Mint írják: az új vezetés céljainak megvalósítása ellehetetlenedik, ezáltal a magyar tenisz, ezen belül a klubok fejlődése és az új utánpótlás programok elindítása, meglévők bővítése sem lehetséges.

A jelenlegi vezetés folyamatosan az előző grémium nyakába varrja a problémákat, jelezvén: a múlt ügyei behatárolják a lehetőségeket, emiatt tartja vissza a nemzetközi szövetség (ITF)

azt a 160 millió forintos összeget is, amit a magyar játékosok 2021 és 2022-es Davis és BJK Kupa eredményei után járnának.

„Az MTSZ mindent megtesz azért, hogy a lehetőségeknek megfelelően támogassa a klubokat és a játékosokat, felkészülést biztosítson a válogatottak számára és működtesse a hazai versenyrendszert, de ez a jelenlegi háborús gazdasági helyzetben komoly akadályokba ütközik, és sok esetben minimumokra korlátozódik" – szól a lesújtó helyzetjelentés.

2022. november 8-án újabb elnökségi ülést tart a szövetség. Mivel az MTSZ továbbra is úgy érzi, hogy a sportágért tenni akaró szakemberekkel és szülőkkel fontos a kapcsolattartás, ezért aznap 18 órától várja az érdeklődőket, hogy nyilvános fórumon a házigazdákkal – Sütő Csilla főtitkárral, Sávolt Attila szakmai igazgatóval és Markovits László szakmai alelnökkel - közösen tekintsék át a sportág jelenlegi helyzetét.

A jelek szerint Lázár János elnökké válása sem hozott megnyugvást. 

Márpedig az MTSZ körül 2018 óta nem nyugszanak a kedélyek, előbb Fucsovics Márton és Babos Tímea emelte fel a szavát a szövetség akkori vezetésével szemben, s jelezték, nem kívánnak a szövetséggel együttműködni, a válogatottbeli szereplést visszamondták. Az egymást követő botrányokba 2020 márciusában bukott bele Richter Attila főtitkár, aki később levélben arról tájékoztatta az MTSZ elnökségét, hogy vállalja az erkölcsi felelősséget a Hungarian Ladies Open WTA-torna elmaradásáért, illetve a verseny kapcsán kialakult helyzetért. Bár Richter ellen azóta is büntetőeljárás zajlik, eredmény nincs.

2020 májusában aztán kiderült, hogy az MTSZ kasszája nem csupán üres, hanem nagyon sok pénz hiányzik belőle. Szűcs Lajos, a szövetség fideszes elnöke a kormánytól kért és kapott mentőövet, a konszolidációt azonban már nem vihette véghez. Új elnöknek az ugyancsak fideszes Lázárt választották, aki a pénz becsatornázójaként került a képbe. Lázár a megválasztása után tett nyilatkozatában úgy fogalmazott: nem politikusként, inkább tapasztalt konfliktuskezelőként irányítaná az MTSZ-t, s mint mondta, elhozná a békét és rendet teremtene.

Úgy tűnik azonban, az MTSZ ügyeinek kezelése még az ő képességeit is meghaladják.

A mai nappal lemondok a Magyar Vízilabda Szövetség elnöki tisztségéről - közölte Vári Attila.