A német kormánypártok sürgetik Olaf Scholz német kancellárt, hogy „tüzetesen” vizsgálja meg az uniós forrásokért cserébe vállalt jogállamisági reformokat Magyarország részéről, és csak akkor hagyja jóvá a visszatartott források folyósítását, ha Budapest képes bebizonyítani, hogy valóban komolyan veszi a jogállamisággal kapcsolatos aggodalmakat – adta hírül a Politico.
A portál emlékeztet arra, hogy az EU-tagállamoknak decemberben kell dönteniük arról, hogy felfüggesztik-e a Magyarország számára a jogállamisági mechanizmus keretében visszatartott 7,5 milliárd eurós uniós alapot. Mindez attól függ, hogy elegendőnek találják-e a magyar kormány által bevezetett korrupcióellenes intézkedéseket. Ezzel párhuzamosan az EU további igazságügyi reformok teljesítéséhez szabja feltételül a koronavírus-járvány utáni európai helyreállítási alapból járó 5,8 milliárd euró folyósításához.
„Orbáni jogállamisági reform? Majd ha fagy!”Nem lesz elég a 17 pont, újabb feltételeket szabhat az Orbán-kormánynak az Európai BizottságSzintén felidézik, magyar korrupcióellenes aktivisták a héten arra figyelmeztettek, hogy Orbán Viktor miniszterelnök valójában csak hitegeti az EU-t a reformígéreteivel, amelyeket szakértők és aktivisták egyaránt elégtelennek tartanak.
Berlinben olyannyira aggódnak emiatt, hogy
a német kormánykoalíció pártjainak – Scholz pártja, a német Szociáldemokrata Párt (SPD), a Zöldek és a Szabad Demokrata Párt (FDP) – parlamenti csoportjai azt tervezik, hogy csütörtökön szavazásra bocsátanak egy indítványt, amely arra „kérné” a kormányt, alaposan „mérje fel”, hogy a magyar reformoknak „van-e fenntartható hatása a gyakorlatban”. Ha úgy találja, hogy nem, akkor meg kell fogalmaznia a megfelelő következtetéseket, és meg kell szavaznia a Magyarországnak való kifizetések felfüggesztését.
A portál megjegyzi, a határozat a jogállamisági mechanizmus keretében visszatartott 7,5 milliárd euróra összpontosít, de a kedvezőtlen döntés hatással lenne a koronavírus-járvány utáni 5,8 milliárd eurós helyreállítási alap folyósításának vonatkozásában is.
„Súlyos kétségek állnak fenn a magyar kormánynak azon politikai szándékával kapcsolatban, hogy a szükséges reformokat ne csak papíron, hanem ténylegesen is végrehajtsa”
– áll az indítványban, amelyhez a Politico jutott hozzá.
A portál megjegyzi: tekintve, hogy az indítvány a parlamentben többségben lévő német kormánypártok támogatását élvezi, valószínű, hogy elfogadják, a kormány pedig nehezen hagyhatna figyelmen kívül egy ilyen felszólítást pártjai képviselőinek részéről.
Az indítvány az Európai Bizottságot (EB) is felszólítja annak „biztosítására”, hogy a Magyarország által javasolt reformok eleget tegyenek az összes lényeges jogállami hiányosság kezelésére. Amíg az EB ezt nem tudja szavatolni, addig utasítják a német kormányt, hogy szavazza meg a 7,5 milliárd eurós alap folyósításának felfüggesztését, és csakis abban az esetben változtassa meg álláspontját, amennyiben Magyarország „megfelelő bizonyítékkal” tud szolgálni arra vonatkozóan, hogy „hatékony helyreállítási intézkedéseket” hozott.
Teljes a titkolózás, még mindig nem tudni, mekkora stábbal és mekkora büdzséből működne az Integritás HatóságMajtényi László: kizárt, hogy az Orbán-kormány hosszabb távon lemondana a bíróságok függetlenségének felszámolásáról