Orbán-kormány;törvénymódosítás;Dunaferr;Dunai Vasmű;Lex Dunaferr;

2022-12-14 17:34:00

Az Orbán-kormány sietett a lex Dunaferr meghozatalával, hogy kedvezzen a vasmű vevőjelöltjének

Jelentkezett egy tőkeerős szakmai befektető a Dunaferre, így mégsem állítják le a cég kokszolóművét, a vasmű megmentése érdekében pedig a kormány, noha eddig sok mindent nem tett, most rendelettel törvényt módosított.

A Portfolio figyelt fel rá, hogy a kormány december 13-án módosította a felszámolási eljárásról szóló jogszabályt, s a változtatást egyértelműen a végveszélybe került Dunai Vasműre szabták. A módosítás lényege, hogy a bíróság három napon belül felszámolást kezdeményezhet az olyan, 10 milliárd forint nettó árbevételt elérő vállalkozások ellen, amelyek az előírt határidőn túl 400 nappal sem tettek közzé a gazdálkodásukról éves beszámolót. Az ilyen esetben hozott felszámolási végzés ellen fellebbezésre nincs lehetőség.

A módosítás szövege ráillik a Dunai Vasműre, hiszen mint arról már írtunk, a korábban több százmilliárd forint árbevételt produkáló dunaújvárosi nagyüzem a 2020-as évről mostanáig sem közölt gazdasági mérleget (legkésőbb 2021. június 30-ig kellett volna). Az új jogszabály alapján várható, hogy a Dunaferr megfellebbezhetetlen felszámolási eljárása pár napon belül elkezdődik, amint már a Magyar Közlönyben is megjelent.

A portál arról is írt, hogy a kormány vevőt is talált az orosz-ukrán tulajdonú, súlyosan eladósodott vasműre, a brit Liberty Steel érdeklődik a végveszélybe jutott cég iránt. Ezt az információt megerősítette Pintér Tamás, Dunaújváros jobbikos polgármestere. Pintér – megkeresésünkre – elmondta, hogy a vasmű vezetője, az orosz Jevgenyij Tankilevics tájékoztatta őt arról:

A vasmű két kohóját augusztusban és novemberben leállították, és ugyanerre a sorsra jutott a múlt héten a gyárkomplexum hideg- és meleghengerműve. A kokszoló 2-3 hétig tartó leállítását épp szerdán akarták elindítani, ám értesülve a brit vevő tervéről, egyelőre tovább működtetik ezt az üzemet. Ha ugyanis a kokszoló kihűl, akkor a fala bedől, és nem lehet többé újraindítani, így a leendő tulajdonos új kokszolót kell, hogy építsen, ami százmilliárdos kiadás.

A jelek szerint a kormány azért sietett a lex Dunaferr meghozatalával, hogy megmentse a teljes leállásra készülő céget, és melegen tartással kedvezzen a vasmű vevőjelöltjének.

Amúgy a vasmű által foglalkoztatott ötezer ember és a 40 ezer lelkes város szinte minden felnőtt lakója régóta csak abban bízott, hogy a kormány valamilyen módon segítségére siet cégnek. Erre eddig is kínálkozott jogi lehetőség és alkalom, hisz, ha stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdasági szervezetté nyilvánították volna a Dunaferrt, akkor az adósságai miatt már termelni nem tudó cég élére felszámolót küldhettek volna. Ám – vélhetően – addig nem akartak beleavatkozni a Dunaferr sorsába, amíg potenciális vevő nem jelentkezett a cégért.

A londoni központú Liberty Steel tőkeerős fémipari vállalkozás, vagyis szakmai befektetőként ígéretes vevőnek tűnik, az óriáscégnek az egykori keleti blokk államaiban – így Csehországban, Észak-Macedóniában, Lengyelországban, Romániában és Szlovákiában - is vannak üzemei.