környezetvédelem;Debrecen;Szijjártó Péter;akkumulátorgyár;

2023-02-04 20:52:00

Szijjártó Péter szerint aki az akkumulátorgyár ellen küzd, az a környezetvédelem ellen küzd

Az állítás globális léptékben akár még igaz is lehetne, csakhogy helyi viszonylatban nem éppen ez a helyzet, így az érvelés több mint meglepő egy magát nemzetinek nevező kormány miniszterétől.

Aki az elektromos akkumulátorgyártás ellen küzd, az a környezetvédelem ellen és a magyar nemzetgazdasági érdekek ellen küzd - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egy, a Facebookra feltöltött videóban, amit szerényen csak „az igazság” címmel látott el.

A tárcavezető ismét felhozta, hogy Németországban a kínai CATL ugyancsak felhúzott egy akkumulátorgyárat, és az egyébként zöldpárti környezetvédelmi miniszternek sem volt ellene kifogása. Az „igazságnak” azonban itt is csak az egyik felét mondta el, azt ugyanis elfelejtette megemlíteni, hogy - amint arra a 444 korábban felhívta a figyelmet - a türingiai akkugyár töredékakkora területre épült, mint amekkorára a debrecenit tervezik: körülbelül 70 hektárról van szó, míg a civisváros mellé 221 hektáron tervezik felhúzni. Emellett a gyártási kapacitása is töredéke a debreceni terveknek, azt meg talán külön hangsúlyozni sem kell, hogy Németországnak lényegesen könnyebb a szükséges energiát kigazdálkodnia, mint hazánknak. Végül, de nem utolsó sorban, az sem mindegy, hogy egy ilyen akkugyárat hova építenek: lakott terület közelébe ugyanis nem éppen a legcélszerűbb.

Szijjártó Péter azt mondta, az ilyen beruházásokért „hatalmas küzdelem zajlik”, mert ez lesz a jövő meghatározó iparága. Szerinte „a baloldal” - amely részéről „megszoktuk, hogy tönkreteszi a gazdaságot, amikor hivatalban van” - azért küzd, hogy az így létrehozandó munkahelyek inkább Németországban és ne Magyarországon jöjjenek létre (az nem világos, hogy a tárcavezető a Mi Hazánkat is baloldalinak tartja-e, merthogy az LMP és a Momentum mellett a szélsőjobboldali párt is határozott ellenkezését fejezte ki az ügyben - a szerk.).

„Az elektromos akkumulátorok gyártását úgy próbálják beállítani, mint valami titokzatos történetet, ami majd jön és akkor itt micsoda károkat okoz” - fogalmazott Szijjártó Péter, hozzátéve, hogy Magyarországon már most is hatalmas elektromos akkumulátorgyárak működnek és nem okoznak „olyan drámai hatásokat”, mint amiket állítanak az ellenzők.

Ami a károkat illeti, lapunk ma reggel írta meg, hogy a kínai akkugyár Debrecen mellé településével Magyarország lényegében Európa hulladéklerakójává válik, ugyanis várhatóan a magyarországi gyárak felelnek majd az EU piacaira kerülő akkuk ártalmatlanításáért is. Nem mellesleg a gyár valószínűleg horribilis mennyiségű vízigénnyel is fog rendelkezni: egy, a a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal honlapján megjelent, 186 oldalas szakértői tanulmány 40 ezer és 60 ezer köbméter közé helyezte a várható fogyasztást. A tanulmány később eltűnt az oldalról, amit a fideszes vezetésű debreceni önkormányzat később az adatok félreérthetőségével magyarázott, csakhogy a tanulmányt készítő Enviro-Expert Kft. munkatársa azt mondta, hogy őket senki nem kereste meg ezzel.