;

Kína;Ukrajna;béketerv;Hszi Csin-ping;Volodimir Zelenszkij;orosz-ukrán háború;

- Zelenszkij találkozni szeretne a kínai elnökkel a pekingi békejavaslatok megvitatása érdekében

A kínai béketerv béketárgyalásokra és a nemzeti szuverenitás tiszteletben tartására szólít fel. A 12 pontos dokumentumban azonban nem mondják ki konkrétan azt, hogy Oroszországnak ki kell vonnia csapatait Ukrajnából, egyúttal elítélik az „egyoldalú szankciók” alkalmazását. 

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az Ukrajna elleni orosz invázió első évfordulóján elmondott beszédében közölte, hogy találkozni szeretne Hszi Csin-ping kínai elnökkel, hogy megvitassa vele Pekingnek a békére vonatkozó javaslatait – adta hírül szombaton a BBC.

A kínai hatóságok egyelőre nem reagáltak hivatalosan Zelenszkij felhívására.

A kínai béketerv béketárgyalásokra és a nemzeti szuverenitás tiszteletben tartására szólít fel. A 12 pontos dokumentumban azonban nem mondják ki konkrétan azt, hogy Oroszországnak ki kell vonnia csapatait Ukrajnából, egyúttal elítélik az „egyoldalú szankciók” alkalmazását.

Oroszország (persze) méltatja a kínai békejavaslatokat. „Osztjuk Peking nézeteit” – tudatta az orosz külügyminisztérium egy közleményben.

Joe Biden amerikai elnök pénteken az ABC Newsnak a békejavaslatokra vonatkozó kérdésére azt válaszolta: „Putyin méltatja, szóval hogy lehetne jó?”. „Semmi olyat nem láttam a tervben, ami azt jelezné, hogy lenne benne valami előnyös bárki más számára Oroszországon kívül” – tette hozzá.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter a héten azt állította, Peking fontolgatja, hogy fegyvereket és lőszert szállít Oroszországnak. Kína határozottan tagadta ezt az állítást. Pénteken az amerikai média ismét arról adott hírt, hogy a kínai kormány fontolgatja, hogy drónokat és tüzérségi lövedékeket küld Moszkvának.

Az ukrán elnök az első évforduló alkalmából elmondott beszédében elmondta, szeretné „őszintén azt hinni, hogy Kína nem fog fegyvereket küldeni Oroszországnak”.

Zelenszkij az azzal kapcsolatos kérdésre, hogy mi volt számára a legszörnyűbb pillanat a háború során, azt válaszolta, az, amikor Bucsában volt. Mint arról a Népszava is beszámolt korábban, a Kijevhez közeli településen a háború elején orosz katonák ukrán civileket mészároltak le. A térségben egy tömegsírt is azonosítottak. „Az, amit láttam. Szörnyű volt” – mondta Zelenszkij, a BBC megjegyzése szerint láthatóan megrendülve.

A külgazdasági és külügyminiszter gyakorlatilag árulkodott és dicsekedett a RIA Novosztyi orosz hírügynökségnek, de ennek ellenére elmondta, „nagyon igazságtalannak érzik, amikor Kreml-propagandistáknak minősítik őket, mert csak azt mondják, amit racionálisnak tartanak”. Annak a hírügynökségnek, amely egy korábbi anyagában „nacionalista, egoista kuláknépnek” minősítette a magyarokat, és „náci lázadásnak” állította be az 1956-os forradalmat. Kár, hogy a magyar sajtóval már egyáltalán nem ennyire közlékeny ilyen téren.