összefogás;kormányzat;szolidaritás;Magyar Orvosi Kamara;Tanítanék Mozgalom;

Tanítanék Mozgalom: az erőszakos politikai támadásokra a szakmai szervezeteknek össze kell zárniuk

A pedagógusok tiltakozásának egyik „motorjának” számító szervezet szerint nem tűrhetik tovább a hatalom bántalmazását.

A Tanítanék Mozgalom szolidaritását fejezi ki a meghurcolt orvosok, illetve a Magyar Orvosi Kamara (MOK) mellett, melyet érdemi egyeztetés, tárgyalás helyett egy 24 óra alatt a parlamenten áttolt törvénnyel próbál meg kivégezni a kormány – írja a lapunkhoz is eljuttatott közleményében a tanárok küzdelmében meghatározó szerepet játszó szervezet, és több szempontból is hasonlónak tartják a mai Magyarországon az orvosok és a pedagógusok helyzetét.

– Míg a két hivatás képviselői az összeomló szociális védőhálót próbálják fenntartani, addig a kormányzat a pedagógusokhoz hasonlóan most már az orvosokat is politikai lejárató kampányokkal támadja. A szakmai kritikát megfogalmazókat megpróbálják elhallgattatni, ellehetetleníteni.

Ez egy bántalmazó kapcsolat, melynek véget kell vetni. (...) Szolidaritást kell vállalniuk egymással az oktatás, az egészségügy és a szociális és a kulturális szféra dolgozóinak – a tanárnak az orvossal, a szociális segítőnek a postással, az ápolónak a színésszel. Nem nézhetjük tovább, hogy a kormány egyenként teszi el láb alól azokat, akik felhívják a figyelmet a problémákra.

– szögezték le.

A pedagógusok meggyőződése, hogy az erőszakos politikai támadásokra a szakmai szervezeteknek össze kell zárniuk, mert „megkerülhetetlen szereplői a demokratikus rendszereknek”. – Az a rendszer, amelyet a bosszú vezérel minden kritikus szakmai hang hallatán, nem hatékony és nem demokratikus, ezért nem elfogadható – ették hozzá.

Közleményükben azt is megfogalmazták hogy milyen országot akarnak, elsősorban olyat, „ahol a döntéshozók a felhatalmazásukkal élnek, de nem visszaélnek, ahol az együttműködés és az egyeztetés mozgatja a közéletet, nem pedig a retorzió és a bosszú”. Továbbá nem tűrik tétlenül a bántalmazást, és a bántalmazó hatalom ellenében kiállnak magukért és egymásért, mert a konstruktív szakmai kritikának van helye mind az oktatásban, mind az egészségügyben.