Kína;katasztrófa;Egyesült Államok;fenyegetés;konfliktus;konfrontáció;

2023-03-07 14:05:00

Konfliktussal, konfrontációval, katasztrófával fenyegette meg Kína az Egyesült Államokat

Csin Kang (Qin Gang) kínai külügyminiszter metaforákban gazdag nyilatkozatában sakálokhoz és farkasokhoz hasonlította az amerikaiakat, és utalt egy láthatatlan kézre, amely az ukrajnai háború eszkalációját egyengeti.

Az Egyesült Államoknak változtatnia kell a Kínával szembeni eltorzult hozzáállásán, különben konfliktus és konfrontáció következik  – fenyegette meg leplezetlenül a Reuters szerint Amerikát Csin Kang. A kínai külügyminiszter kedden a pekingi parlament éves ülése közben tartott sajtótájékoztatóján kifejtette, hogy szerinte az Egyesült Államok az utóbbi időben inkább Kína elnyomásán és visszaszorításán tevékenykedett, nem pedig a tisztességes, szabályokon alapuló verseny megteremtésén.

Maga a külügyminiszter jól ismerheti az amerikai külpolitikai viszonyokat, mert az év elejéig, amikor átvette jelenlegi pozícióját, Kína washingtoni nagykövete volt. – Washington Kínát elsődleges riválisának tekinti, és a két ország kapcsolatát pedig geopolitikai kihívásnak, ami „olyan, mintha az ing első gombját rosszul gombolnánk be”.

A Reuters felidézi, hogy a két szuperhatalom közötti kapcsolatot évek óta a feszültség jellemzi, a többi között Tajvan ügye, a kereskedelmi kérdések és egy éve az orosz-ukrán háború miatt, ugyanakkor a közelmúltban az úgynevezett kínai kémléggömbök ügye, azok a lelövése csak fokozta az ellentéteket. Csin Kang lehetetlennek nevezte, hogy az amerikaiak védelmi intézkedéseknek „védőkorlátoknak” nevezi a Kínával szembeni lépéseit, és elvárja, hogy Peking ne válaszoljon, ha „rágalmazzák vagy támadják”. Nyilatkozatában egyenlőtlen sportversenyhez is hasonlította a helyzetet, és még több metaforával próbálta ecsetelni a helyzetet a saját szemszögéből:

A cikk megemlíti azonban, hogy Kína hozzáállása sem egyértelmű: miközben most párbeszédre hív fel az orosz-ukrán háború befejezéséért, hetekkel az orosz invázió előtt kötött „korlátok nélküli partnerséget” Oroszországgal, és a NATO-bővítést okolta a háború kirobbanásáért. A távol-keleti ország nem csak magévá tette az orosz magyarázatot az egy éve tartó háborúra, de mindeddig még csak elítélni sem volt hajlandó az agressziót, egyben továbbra is hevesen tagadja azokat a vádakat, amelyek szerint azt fontolgatják, hogy fegyverekkel látják el Oroszországot.