Fidesz;Svédország;Finnország;delegáció;NATO-csatlakozás;

Stockholmba érve már lelohadt
a Fidesz-delegáció harci kedve

- „A svéd kritikák nem fognak elhallgatni” – Tiszteletet kért Stockholmban a Fidesz, de nem sokat ígérnek neki

Nyilatkozott a Népszavának a svéd újságíró, aki szerint az Orbán-kormány gengszter módjára próbál tiszteletet követelni, ahelyett, hogy jogosan kiérdemelné azt. A magyar kormánypárti politikusok semmilyen feltételt nem szabtak a svéd NATO-csatlakozás parlamenti ratifikálásához.

„Úgy vélem, hogy a találkozók Svédország szempontjából sikeresebbek voltak, mint Magyarország számára. A magyarországi szabadság- és jogkorlátozásokkal kapcsolatos kritikák nem fognak elhallgatni svéd részről. Csak a Svéd Demokraták fognak tartózkodni a bírálatoktól, akik egyébként is követendő példaként tekintenek Magyarországra” - kommentálta lapunknak a fideszes küldöttség stockholmi útját Jonna Sima, a svéd Aftonbladet munkatársa.

Az újságíró egy kedden megjelent publicisztikában arról írt, hogy az Orbán-kormány „gengszter módjára próbál tiszteletet követelni, ahelyett, hogy jogosan kiérdemelné azt”, és óva intette a svéd vezetést, hogy engedményeket tegyenek a NATO-csatlakozási kérelem magyar jóváhagyásáért cserébe.

A beszámolók alapján úgy tűnik, a Stockholmba érkezett négytagú fideszes delegáció végül nem is fogalmazott meg ezzel kapcsolatos elvárásokat a svéd parlamenti képviselőkkel, házelnökkel illetve külügyminiszter folytatott megbeszéléseken. A szélsőjobboldali Svéd Demokraták színeiben politizáló Aron Emilsson, a külügyi bizottság elnöke a TT helyi hírügynökségnek elárulta, hogy a fideszes politikusok semmilyen feltételt nem támasztottak a ratifikációhoz. „A kétoldalú kapcsolatok megerősítéséről és javításáról, valamint egymás alkotmányos hagyományainak megértéséről beszéltünk" – jelentette ki Aron Emilsson.

A magyar küldöttséget vezető Hende Csaba, az Országgyűlés alelnöke a sajtónak ugyan megjegyezte, hogy szerinte „több tisztelet” illetné meg Magyarországot, de egészen visszafogottan beszélt az Orbán-kormány Svédországgal kapcsolatos vágyairól. Úgy fogalmazott: „jó volna”, ha a jövőben svéd politikusok elkerülnék azt, hogy nyilvánvaló valótlanságra építve a jogállamiság sérelmének hamis képzetét keltsék Magyarországot illetően. A fideszes politikus ezzel együtt hangsúlyozta, világossá tették vendéglátóiknak, hogy a magyar kormány, a magyar államfő és a magyar parlamenti képviselők túlnyomó többsége egyöntetűen támogatja Svédország NATO-csatlakozását.

A kedden szintén Stockholmba utazó Jens Stoltenberg NATO-főtitkár üdvözölte a magyar politikusok nyilatkozatait. Tobias Billström svéd külügyminiszter arról beszélt, arra számítanak, hogy március végére Magyarország is ratifikálni fogja az észak-atlanti szövetséghez való csatlakozásukat.

A NATO 30 tagállamából kizárólag Magyarország és Törökország nem hagyta jóvá Svédország és Finnország tavaly az Ukrajna elleni orosz inváziót követően beadott tagfelvételi kérelmét. A magyar kormánypártok különböző ürügyekkel halogatták a témában a szavazást. Februárban Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető, majd Orbán Viktor miniszterelnök is azzal állt elő, hogy hiába kérték meg a Fidesz-KDNP képviselőit, egy részük „nem túl lelkes” a ratifikációval kapcsolatban, mondván a skandináv országok „nyilvánvaló hazugságokat” terjesztenek hazánkról. A máskor mindig fegyelmezett és egységes kormánypárti politikusok példátlan vonakodását Szentpéteri Nagy Richárd politikai elemző korábban lapunknak Vlagyimir Putyinnak szóló színjátéknak minősítette. A Hende Csaba vezette négytagú delegáció feladata mindenesetre, hogy eloszlassa ezt a vélt vagy valós vitát.

A fideszes küldöttség kedd este Helsinkibe utazott, ahol terveik szerint szerdán a finn házelnökkel és a parlamenti képviselőkkel fognak egyeztetni szintén a NATO-csatlakozás ügyében. Tuomioja Erkki, a finn külügyi bizottság szociáldemokrata alelnöke előzőleg a Demokraatti magazinnak azt mondta: Finnországnak nincs miről tárgyalnia, nincs mit magyaráznia a delegációnak. A politikus lapunknak mindazonáltal reményét fejezte ki, hogy a látogatás után a Finnország és Svédország NATO-tagságát övező kétségek eloszlanak, és a csatlakozást gyorsan ratifikálják.

Az amerikaiak nem találtak bizonyítékot arra, hogy a Kreml állna a háttérben. Joe Biden 2022 februárjában azt mondta, ha elindul az invázió, akkor „véget vetnek” az Északi Áramlat 2-nek.