Fidesz;Országgyűlés;Svédország;Finnország;sajtóvisszhang;delegáció;NATO-csatlakozás;

2023-03-07 08:57:00

„A magyar kormány elvárja a tiszteletet, akár egy gengszter, ahelyett hogy kiérdemelné” – Így fogadják a fideszes delegációt Svédországban és Finnországban

A finn országgyűlés külügyi bizottságának alelnöke a delegáció tagjait a Fidesz és Orbán Viktor küldöttjeinek, semmint parlamenti delegációnak tartja, szerinte Finnországnak nincs miről tárgyalnia a küldöttséggel, és nincs mit magyaráznia neki.

Meglehetősen hűvösen fogadják a fideszes delegációt Svédországban és Finnországban.

A svéd Aftonbladet keddi vezércikke szerint nem szabad ugyanazt a hibát elkövetni, amelyet Törökországgal kapcsolatban elkövettek, mivel szerintük „a túlzott békülékenység csak bátorította Recep Tayyip Erdoğan török elnököt, hogy még többet követeljen” – vette észre a 444.

E szerint 

Ezután röviden bemutatják a Fidesz elmúlt tíz évét, benne egyebek között a bíróságok, a média és az egyetemek megszállását, a gyűlöletkampányokat, illetve a konzervatív családpolitikát, Orbán Viktort pedig Vlagyimir Putyin orosz elnök „barátjának” nevezik.

A fideszes parlamenti delegáció hétfőn érkezett meg Svédországba, szerdán pedig Finnországba is ellátogat. Németh Zsolt, a külügyi bizottság elnöke a TT svéd hírügynökségnek azt mondta: „több tiszteletet” szeretnének látni. Mint arról korábban a Népszava is beszámolt, Erkki Tuomioja, a finn parlament külügyi bizottságának alelnöke pedig a Demokraatti című finn lapnak korábban azt mondta,

a Németh Zsolton kívül még Hende Csabát, Győri Enikőt és Schaller Baross Ernőt felvonultató delegációval, és és nincs mit magyaráznia nekik. Leszögezte továbbá, hogy a küldöttséget a Fidesz delegációjának, nem pedig a magyar parlamentének tekinti, lépésüknek pedig pusztán magyar belpolitikai célja van. A magyar politikai retorikát nagymértékben a sértettség és a bocsánatkérés követelése befolyásolja - tette hozzá.

Németh Zsolt ezzel szemben azt állította, nagy örömmel fogadják a fideszes delegációt a finn külügyi bizottságban.

Bár az Orbán-kormány korábban többször is megígérte, hogy az Országgyűlés jóvá fogja hagyni a két ország NATO-csatlakozását, a Fidesz-frakciónak hirtelen pont ebben az ügyben sikerült „vitát” mímelnie, és úgy tennie, mintha léteznének nézeteltérések a frakción belül, illetve a frakció és Orbán Viktor között. Pedig nemrég már maga Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is jelezte, hogy ideje lenne már ratifikálni a két ország csatlakozását.