ügyelet;alapellátás;Magyar Orvosi Kamara;Kincses Gyula;

- Kincses Gyula: az aktív orvosok hetven százaléka marad kamarai tag

A köztestület elnöke szerint megerősödve jöttek ki a kormánnyal való küzdelemből. 

Már több mint huszonötezer orvos jelezte, hogy megtartja a kamarai tagságát - mondta el az Inforádiónak a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke.

Kincses Gyula számításai szerint ez a tagoknak több mint ötven százaléka és az aktív orvosoknak körülbelül hetven százaléka. A különbség abból adódik, hogy sok nyugdíjas és olyan orvos is tagja a szervezetnek, aki nem végez gyógyító tevékenységet.

A Parlament kötelező tagságot eltörlő döntéséről azt mondta, annak célja a kamara meggyengítése és ellehetetlenítése volt, ami azonban nem sikerült.

Egyrészt az aktív orvosok nagyobb része a kamarát választotta, másrészt akik tagok maradtak, azok nem kényszerből tették, hanem azért, mert aktívan akarnak tenni az orvostársadalomért. Egyedül az etikai eljárás lefolytatásának lehetőségét veszítették el, ugyanis az az orvoslás egyik speciális területe. Megjegyezte, hogy az ellenük indított támadások hátterében van egy formális indok, ami azonban hazugságon alapul - ez pedig az, hogy megfenyegették azokat az orvosokat, akik aláírták az új ügyeleti szerződést. 

A valós ok feltehetően az lehetett, hogy a kormány végre nekilátott az egészségügy átalakításához, amivel egyébként a MOK is egyetért – mondta Kincses Gyula. Azt hangoztatta, az alapelvekben semmiféle érdemi különbség nincs köztük és a kabinet között. Úgy értékelt, a kormány azért indított támadást a kamara ellen, mert látta a tiltakozó akció kiterjedtségét és az orvostársadalom erős érdekérvényesítési képességét. 

„Ebből az összecsapásból a MOK megerősödve került ki”

- jelentette ki. 

Beszélt arról is, hogy nem az ügyelet megtagadására szólították fel a tagjaikat. Csupán annyit kértek tőlük, hogy aki nem ért egyet az új ügyeleti rendszerrel az ne írja alá az új szerződést, hanem támadja azt meg. El kell menni a beosztott ügyeletre és nem szerződés aláírásával, hanem más módon kell ügyelni, mivel a Magyar Orvosi Kamara célja nem az, hogy a betegellátást akadályozza - hangsúlyozta a köztestület elnöke.

Már a negyedik éve.