Mi itt élünk a háború szomszédságában. A háború a szomszéd országban zajlik, ebben a háborúban magyar emberek is sajnos meghaltak, meghalnak. A háború hatásai ránk nézve drámaiak és azonnaliak. Az Egyesült Államok pedig egy kontinenssel és egy óceánnal odébb van és nyilvánvaló, hogy ebből a földrajzi elhelyezkedésből fakadóan másként értékeljük, másként látjuk a helyzetet - jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter egy csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Szíjjártó Pétert azzal kapcsolatban kérdezték, hogy David Pressman amerikai nagykövet arról beszélt szerdai sajtótájékoztatóján, hogy másoktól eltérően Magyarország figyelmen kívül hagyta az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Bankkal (IBB) kapcsolatos aggályokat. Éppen ezért az Egyesült Államok szankciós listára tette a pénzintézetet és három vezetőjét - köztük egy magyar állampolgárt, Laszlóczki Imrét, aki alelnöki tisztséget töltött be. Időközben aztán a magyar kormány jelezte kilépését.
Döntött a kormány: Magyarország kilép a Nemzetközi Beruházási BankbólItt a bejelentés az Orbán-kormány miatt hozott amerikai szankciókról, megszólalt a nagykövetA külgazdasági és külügyminiszter most azt hangoztatta, nem lehet eltántorítani békepárti álláspontjától. a kormányt. Mi elfogadjuk, értjük, tiszteletben is tartjuk, hogy az Egyesült Államok másként tekint erre a konfliktusra, hiszen hogyha ez a háború eszkalálódik, akkor az eszkaláció először a szomszédban okoz tragikus következményeket, és nem az óceán túlpartján - magyarázta, ugyanakkor azt nem érti, miért kell nyomást gyakorolni a másikra, hogy az változtassa meg álláspontját.
„Szeretném világossá tenni, hogy nincs az a mennyiségű plakát, nincs az a mennyiségű sajtótájékoztató, nincs az a mennyiségű ellenzékbe öntött dollár, amely a magyar kormányt eltántorítaná a békepárti álláspontjától. Tehát kár ezzel próbálkozni”
- hangsúlyozta a tárcavezető.
„Ruszkik, haza!” - Plakátkampány indult az amerikai nagykövetség támogatásával„Még egy dologra szeretném felhívni a figyelmet. Magyarország, ez a nevünk. A harmadik és a negyedik szótagra is külön szeretném felhívni a figyelmet, ország. Tehát mi egy ország vagyunk. És kéretik nem gyarmatként tekinteni ránk, senkinek a világon, hanem egy országként. És az ebből fakadó tiszteletet igenis elvárjuk mindenkitől” - fogalmazott Szíjjártó Péter.