Nyílt levelet írt a pedagógusok elleni bosszúként értelmezhető státusztörvény ellen az ország két legjobb gimnáziuma, a budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium és a budapesti Eötvös József Gimnázium – írja a Telex.
A Fazekas a maga levelében – amelyet a gimnázium 76 munkatársa írt alá – azt írja, a jogszabály alkalmatlan a köznevelés válságának kezelésére, ellenkezőleg, tovább mélyíti. E szerint
az oktatás színvonala mindenki közös ügye, ezért sem a diákok, sem a szülök, sem a nagyszülők, sem a munkavállalók, illetve a munkaadók, vagy az oktatásban dolgozók számára nem lehet közömbös, hogy milyen a magyar közoktatás.
Az aláírók szerint a tervezet súlyosan sérti a diákok minőségi oktatáshoz való jogát. A modern iskola alapvető feltétele a szabad véleménynyilvánítási jog, amely a közoktatás minden szereplőjét megilleti, de a tervezet ellehetetleníti ennek gyakorlását, valamint csorbítja az iskolai közösségek autonómiáját és megfosztja a pedagógusokat alapvető munkavállalói jogaiktól. A Fazekas munkatársai levelükben szakmai érdekegyeztetést követelnek az oktatási rendszer korszerűsítéséről.
Szintén a pedagógusi státusztörvény ellen írt nyílt levelet a Facebookon az Eötvös 55 tanára, akik hangsúlyozzák, a törvénytervezetről szóló szakmai párbeszédről a pedagógustársadalomhoz nem vagy csak alig jutottak el információk, ami teljes bizonytalanságot és kiszolgáltatottság-érzést szült a szakmában. Szerintük a tervezet a pedagógustársadalom végzetes megosztását, illetve a már így is súlyos tanárhiányt fokozhatja, egyúttal a pedagógusok elleni fellépésként értelmezhető. Emlékeztetnek, több ezren jelezték pályaelhagyási szándékukat.
A Belügyminisztérium március 2-án tette közzé a pedagógusok további béremeléséről és a köznevelést érintő kérdésekről szóló jogszabálytervezetet. Az egyik legfontosabb változás, hogy június 1-jétől megszűnne a közalkalmazotti jogviszony, helyette köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyt vezetne be az Orbán-kormány. A tervezet értelmében
megszűnne a tanári kar maradék autonómiája,
napi 12 óra, hetente akár 48 is lehetne a munkaidő,
ingyen lehetne helyettesíteni 80 órában,
be lehetne rendelni szabadságról a pedagógust, aki bármely intézménybe átvezényelhető lenne.
Mint arról a Népszava is beszámolt, hétfőn az oktatás szétverése és a státusztörvény ellen tiltakozó diákok százai mentek fel Orbán Viktor hivatalához, ahol a Momentum Mozgalom politikusai és Hadházy Ákos ismét kordonbontásba fogtak. Hadházy Ákost és Gelencsér Ferencet, a Momentum elnökét rendőrök teperték földre, a diákokat pedig egy pillanatban könnygázzal fújták le.
„Demokráciát, demokráciát!” – Könnygázzal fújták le a rendőrök a diákokat a Karmelita kolostornálTöbb száz tanár és diák tiltakozott a státusztörvény ellen, Orbán Viktor hivatalánál is tüntettekÚjra kordont bontott az ellenzék a Várban, Hadházy Ákost és Gelencsér Ferencet rendőrök földre tepertékOrbán Viktort hívták a tüntetők, de csak könnygáz ment helyette