A rendőrség több eljárást kezdeményezett a 2023. április 24-én bejelentés nélkül tartott gyűlések kapcsán – áll a police.hu oldalon „Tettek és következmények” címmel megjelentetett közleményben. Ebben a hétfő reggeli Belügyminisztériumnál ülősztrájkoló több tucat diák és tanár akcióját is törvénytelennek minősítik. Mint írják, a be nem jelentett gyűlés szervezőjével szemben a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) gyülekezési joggal visszaélés szabálysértés miatt indított eljárást.
– Délután egy bejelentett, jogszerű gyűlés volt a minisztérium előtt, amelynek befejezése után többen a Karmelita kolostorhoz vonultak, ahol újabb, be nem jelentett gyűlést tartottak. A szervezővel szemben ebben az esetben is gyülekezési joggal visszaélés miatt indult szabálysértési eljárás – tették hozzá, majd így folytatták:
A Karmelita kolostornál összegyűlt demonstrálók közül többen erővágóval, más eszközökkel és testi erővel szándékosan megrongáltak több kerítéselemet. (...) Amikor a be nem jelentett gyűlés agresszíven fellépő résztvevői a kordon feldöntésével már a rendőrök testi épségét veszélyeztették, az egyenruhások könnygázt alkalmaztak.
Az eset kapcsán a BRFK egyrészt rongálás vétség elkövetése miatt indított büntetőeljárást, valamint a rendőrség – a rendelkezésre álló adatokat értékelve – hivatalos személy elleni erőszak gyanúja miatt feljelentést tesz a Központi Nyomozó Főügyészségen. A rendőri fellépésről annyit írnak, hogy az azt követő parancsnoki vizsgálat szerint a kényszerítő eszköz – vagyis a könnygáz – alkalmazása jog-, és szakszerű volt, de azt vizsgálják annak „alkalmazását kiváltó okokat”, továbbá azt is, hogy amiatt kell-e szabálysértési vagy büntető feljelentést tennie.
– A gyülekezési jog gyakorlása senkit nem mentesít más (szabálysértési, büntető) törvények hatálya alól. A tényállás ismeretében a lehetséges jogkövetkezmény mindenkire egyformán vonatkozik, függetlenül a személy – vagy jogsértés esetén az elkövető – jogállásától. Gyülekezés esetén egyes bűncselekmények vonatkozásában akár a csoportos elkövetés is megvalósulhat – utaltak arra, hogy a fenti eljárásokban akár minden résztvevőt felelősségre vonhatnak. Ugyanakkor a rendőrség azt állítja, hogy „megfélemlítés céljából” ők soha nem alkalmaztak kényszerítő eszközt, „kizárólag a rendőrségről szóló törvényben előírt esetekben, az arányosság elvét figyelembe véve”.
Ezzel szemben Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő, aki a Momentum politikusaival eddig valamennyi kordonbontási akcióban részt vett a Karmelita kolostornál, és a kordonbontáshoz hétfőn a tüntető diákok és tanárok oda érkezése előtt hozzákezdtek, Facebook-bejegyzésében úgy reagált, hogy ő is feljelentést tesz „a gyermekvédelmi könnygázzal vitézkedő, gyermekbántalmazó rendőrség” ellen.
Fojtófogással vittek le a földre, a kamerák előtt, végtagjaimnál fogva távolabb, hogy ne látszódjon, amit csinálnak velem, ott mindkét karomat kicsavarták, majd miután percekig a falnak szorítottak, kirúgták a lábamat és – még mindig csavarva a kezemet – percekig a vesémen térdepelt az egyik vitéz
– sorolta az ellenzéki politikus, hogyan bántak vele az egyenruhások.
Hadházy Ákos szerint ezeket a tetteket egy féldiktatúrában sem tehetik meg következmények nélkül a magukat rendőrnek nevező egyének. Azt leszögezte, hogy sérüléseiről orvosi látleletet vetett fel, továbbá a rendőri erőszaknak nem csak szemtanúi vannak, de néhány felvételen látszik a lába is az akció közben.
Itt a sztrájk napja, hétfő reggel diákok és tanárok foglalták el a Belügyminisztérium bejáratátÚjra kordont bontott az ellenzék a Várban, Hadházy Ákost és Gelencsér Ferencet rendőrök földre teperték