A Pedagógus Egység szervezésében néhány pedagógus, diák és szülő látogatta meg vasárnap Novák Katalin köztársasági elnököt a Sándor-palota által szervezett nyílt nap alkalmából, hogy megosszák véleményüket az oktatás egyre romló helyzetéről, a kormány által tervezett státusztörvény várható hatásairól, amelyek ellen az elmúlt hónapokban egyre erőteljesebb tüntetéseken is tiltakoznak – derül ki a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) Facebook-bejegyzéseiből és -videóiból.
Novák Katalin a Sándor-palota előtti téren találkozott a pedagógusok egy csoportjával, diákokkal és szülőkkel. Simkó Edit magyar szakos tanár, mintegy a jelenlévők szóvivőjeként kiemelte, hogy szerintük az egész oktatási rendszert kellene átalakítani, mert ezer sebből vérzik, és hangsúlyozta, ők ezt már 2013 óta kérik, mondják, írják, bizonyítják. – Az aktívan tanítók öregszenek, tíz év múlva el fogunk tűnni, és akkor ki fog tanítani? – tette fel a kérdést az államfőnek a pedagógus, hozzátéve: a fiatalok nem, mert ők nem jönnek a pályára. Elmondta azt is, hogy ő már nem tanít, mert felmondott, és 55 évesen több diplomával, több évtizedes tapasztalattal egy raktárba megy dolgozni, ahol bizony többet keres, mint tanárként.
A videórészletekből nem vehető ki pontosan, hogy mit érzett az elmondottakból sértőnek az államfő, amikor megjegyezte: Ön nem kedveli ezt a kormányt. Én maximálisan tiszteletben tartom a véleményét, de szerintem egymás sértegetésével nem megyünk semmire. – Ha bárki úgy érzi, hogy én azzal leereszkedem, hogy idejöttem, megszólítottam, önöket, igyekeztem érdeklődéssel, meghallgatni, hogy mit gondolnak, szerintem sértő. A legnagyobb tisztelettel fordulok önök felé, nem értünk mindenben egyet, nem felelek a kormányért.
A köztársasági elnök széttárta karját a jelenlévők felé, hogy ha nem tárgyal velük senki, akkor az a baj, ha meg ő beszélgetni jön, akkor az propaganda. A tanárok szóvivője ugyanakkor még hozzátette, hogy 2013 óta a kormánytól propagandán kívül nem kaptak mást, és most valódi beszélgetést, tárgyalást szeretnének a valódi döntéshozókkal, nem pedig a felülről kijelölt Magyar Nemzeti Pedagógus Karral, amelynek vezetői azt akarják elmagyarázni nekik, hogy miért jó a státustörvény, amikor nem jó. Végül Novák Katalin – véget vetve az „eszmecserének” – arra kérte a jelenlévőket, hagyják, hogy mások, akik szeretnének bemenni a Sándor-palotába, megtehessék azt.
Az eszmecsere után a budavári látogatást megszervező Pedagógus Egység nevű szervezet tagjai, köztük diákok - a tüntetésekről ismert, egy korábbi szabadszájú felszólalásáért iskolájából kirúgott Pankotai Lili a Sándor-palotában egy molinót feszítettek ki. Rajta Novák Katalin egy 13 évvel ezelőtti, azóta már törölt blogbejegyzéséből megismert véleményének egy részlete a kórházi ápolók és a pedagógusok azóta sem sokkal jobb helyzetéről: „Hálás vagyok a sorsnak, hogy nem kórházi ápolónőként vagy pedagógusként élünk röhejes jövedelemből.”
Tüntetéssel ünnepelte az anyák napját a Sándor-palotánál több száz édesanyaA Kúriához fordul a PSZ az oktatási népszavazás kérdéseinek lesöprése miattTASZ: A státusztörvény visszavonása csak a kezdet, továbbra is átfogó reformot követelnek a pedagógusok, diákok és a szülők Az Alkotmánybíróság lesöpörte az asztalról a tanárok sztrájkjogának korlátozása elleni panasztNem áll le a Belügyminisztérium, bosszút akar állni a tanári érdekképviseleteken isHátrált egy kicsit a Pintér-féle Belügyminisztérium, már nem akarja ellenőrizni a tanárok saját számítógépeit