NATO;Ukrajna;védelmi miniszterek;Jens Stoltenberg;NATO-tagság;katonai támogatás;orosz-ukrán háború;

Jens Stoltenberg szerint lehetséges, hogy Svédország a vilniusi csúcs előtt zöld utat kapjon a NATO-tagságra

Az észak-atlanti szövetség júliusi vilniusi csúcstalálkozóját készítik elő a szervezet védelmi miniszterei Brüsszelben. A találkozó napirendjét az Ukrajna elleni orosz agresszióval kapcsolatos kérdések fogják meghatározni.

A tárcavezetők találkoznak Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszterrel, aki első kézből fogja tájékoztatni kollégáit a néhány napja megindult ukrán ellentámadásról. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a tárgyalásokat megelőző sajtótájékoztatóján azt mondta: egyelőre nem tudni, hogy ez lesz-e a háború fordulópontja, de tény, hogy az ukránok előretörtek és egyre több területet szabadítanak fel. Szerinte a sikerek azt mutatják, hogy a szövetségesek segítsége valódi változást hoz a harctéren.

A szervezet védelmi miniszterei brüsszeli ülésükön tárgyalni fognak egy több évre szóló katonai támogatási csomagról, amely arra szolgálna, hogy Ukrajna hosszabb távon is meg tudja védeni magát. A segítség arra is jó lesz, hogy az ország honvédelme elsajátítsa a NATO-szabványokat és teljes mértékben megfeleljen a szervezet technikai, műszaki elvárásainak. A tagállamok várhatóan Vilniusban véglegesítik majd a támogatási csomagot, és - mint Stoltenberg fogalmazott - világossá teszik, hogy Ukrajna jövője a NATO-ban van. A főtitkár nem kívánt találgatni a taggá válás időpontjáról,

de ismét utalt rá, hogy az csak akkor lehetséges, ha az ország visszanyeri szuverenitását és függetlenségét.

A tagállamok várhatóan megvitatják a kétoldalú kapcsolatok szorosabbra fűzésére alkalmat adó új intézmény, a NATO-Ukrán Tanács létrehozásának a lehetőségét is. A jelenlegi keretek között a felek csak konzultálnak, a tervbe vett testület viszont döntéshozatali jogkörökkel bírna, és a kijevi kormány a szövetségesek egyenrangú partnereként venne részt benne.

A brüsszeli megbeszéléseken szó lesz arról is,

hogyan lehetne fokozni a szövetségesek védelmét friss erőkkel és katonai képességekkel. A tagállamok tárcavezetői 

- kiegészülve Ukrajna és az Európai Unió képviselőivel - találkoznak hadiipari gyártókkal is, hogy közvetlenül megvitassák velük, hogyan lehetne növelni a termelést, biztosítani az ellátási láncokat és felszámolni az együttműködés útjában álló akadályokat.

Jens Stoltenberg sajtótájékoztatóján szóba került Svédország NATO-csatlakozása, amelyet Törökország és Magyarország hátráltat. A főtitkár azt mondta: 

folynak a tárgyalások a török féllel, és még mindig lát lehetőséget rá, hogy a skandináv ország a vilniusi csúcstalálkozó előtt zöld utat kapjon a tagságra.