Szijjártó Péter szerint Európa két hibát követett el a háborúval kapcsolatban: egyre mélyebbre süllyedt a szankciós politikában, valamint versenybe szállt az Egyesült Államokkal, a világ első számú katonai szuperhatalmával abban, hogy ki segít többet katonailag Ukrajnának.
A külgazdasági és külügyminiszter a strasbourgi székhelyű Európa Tanács (ET) Parlamenti Közgyűlésében tartott beszédében megerősítette a jól ismert magyar álláspontot, miszerint az ukrajnai háború nem az európaiak háborúja, akik viszont kénytelen megfizetni az összecsapás árát.
– Minél több fegyvert szállítunk Ukrajnának, annál tovább tart a háború, és annál több ember életét követeli – fejtegette. Szerinte a szankciók nem érték el a hatásukat, nem kényszerítették térdre Oroszországot és nem hozták közelebb a háború végét. Úgy vélte, hogy egyre több Európán kívüli országban merül fel a kérdés: mi lesz azokkal a fegyverekkel, amelyeket a Nyugat juttat a háború sújtotta országnak? Van-e garancia rá, hogy nem jelennek meg a világ instabil térségeiben, újabb tragédiákat okozva? Egy osztrák hozzászóló később a vitában “sokkolónak” nevezte Szijjártó megjegyzését.
A miniszter többször elismételte, hogy Magyarország és a magyarok a béke pártján állnak, ám amikor megkérdezték tőle, miből is állna a magyar béketerv, nem szolgált részletekkel. Egy ukrán képviselő arra is kíváncsi volt, a budapesti kormány miért blokkol Ukrajna megsegítésével kapcsolatos brüsszeli döntéseket, miért nem mondja ki nyíltan, hogy kit tart felelősnek a háborúért és mikor mehetnek haza a Magyarországra szállított kárpátaljai hadifoglyok. Szijjártó leszögezte:
Magyarország nem vétózott meg egyetlen szankciós csomagot sem, a fegyverszállítások ellentételezéséről szóló döntéshez pedig azért nem járult hozzá, mert az ukránok a háború szponzorai között tartják nyilván a legnagyobb magyar bankot, az OTP-t. Közölte, hogy az egyházak közvetítésével kiszabadult hadifoglyok szabadon közlekedhetnek és haza is mehetnek, ha akarnak.
A miniszter kapott kérdést a korrupcióról is, amit legutóbb az ET-hez tartozó korrupcióellenes szakmai szervezet, a GRECO kifogásolt. Szijjártó szerint Magyarországon nincs rendszerszintű korrupció, csak egyedi esetek vannak, amelyeket kivizsgálni és szankcionálni kell. Az országba nem jönnének csőstül a külföldi befektetők, ha szisztematikus korrupciót tapasztalnának, érvelt. Épp így elutasította a sajtó- és véleménynyilvánítás szabadságát, valamint az igazságszolgáltatás függetlenségét érő bírálatokat, amelyek szerinte abból fakadnak, hogy a fősodorhoz tartozó politikai erők nem tudják megemészteni a Fidesz sorozatos választási győzelmeit.
GRECO-jelentés: Magyarországon fel kell számolni a politikai nyomásgyakorlás lehetőségét, törvényben kell garantálni a rendőrség függetlenségétÚgy tűnik, újra vétózott Magyarország, Görögországgal együtt blokkolja az uniós szankciós csomagotAz EP nagy többséggel megszavazta a kémszoftverek európai használatáról szóló állásfoglalást