Mazsihisz;Köves Slomó;EMIH;Sorsok Háza;Grósz Andor;

Megszólalt Köves Slomó, az EMIH kész elengedni a Sorsok Házát

Köves Slomó rabbi meglepően jól fogadta, hogy a Mazsihisz új elnöke a Páva utcai emlékközpont fennhatósága alá vonná a Józsefvárosi pályaudvar helyén létrehozott épületegyüttest.

Azokkal a szakemberekkel értek egyet, akik úgy gondolják, hogy Budapesten nem kell két holokausztmúzeumnak léteznie – hangsúlyozta a Népszavának a múlt héten adott interjújában Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) májusban megválasztott vezetője, aki nem mellesleg elnöke a Páva utcai emlékközpontot működtető Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány (HDKE) kuratóriumának is.

Grósz Andor azzal érvelt, hogy a Páva utca bemutatja a vészkorszakot és annak következményeit, az üresen álló épületben – azaz a Józsefvárosi pályaudvar helyén létesült Sorsok Házában – sokkal jobb lehetőség nyílna az oktatásra. Javaslata szerint két telephellyel működne egy intézmény: a már meglévő Páva utca fennhatósága alá kerülne egy „szépen kialakított épület”, a Sorsok Háza. Kérdésünkre elmondta, hogy kormánydöntés erről még nincs, de a „kormány bizonyos képviselői” nyitottnak mutatkoztak az elképzelésre.

A Sorsok Háza jelenleg az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) égisze alá tartozik. Emlékeztetőül: a kormány tíz évvel ezelőtt, 2013-ban döntött a Sorsok Háza létrehozásáról, az új józsefvárosi emlékközpontot 2014 tavaszán szerette volna átadni. Az irreálisan szűkre szabott határidőre azonban még az épület sem állt készen. Bár a munkálatok 2015-ben befejeződtek, a közben elmérgesedő emlékezetpolitikai, koncepcionális és személyi viták nem csitultak.

Az évek során Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója kiszorult a projektből. Gulyás Gergely miniszter 2018 őszén bejelentette, hogy a kormány az EMIH tulajdonába és működtetésébe adja a Sorsok Házát, amely várhatóan 2019 tavaszán fog megnyílni. Köves Slomó, az EMIH vezető rabbija a világon egyedülállónak nevezte, hogy egy zsidó szervezet működtessen egy államilag létrehozott holokausztmúzeumot.

Csakhogy a Sorsok Háza sem 2019 tavaszán, sem azóta nem nyílt meg. Kövés Slomó idén januárban azt nyilatkozta lapunknak, hogy 2021 vége óta nem történt számottevő előrelépés: „előbb a Covid, majd a háborús helyzet és az ezzel járó gazdasági nehézségek miatt” nem állnak rendelkezésre a kiállítás kivitelezéséhez szükséges anyagi források.

A Mazsihisz elnökének mostani interjúja után megkérdeztük Köves Slomót, mit szól a fideszes kormánnyal amúgy jó kapcsolatokat ápoló Grósz Andor javaslatához. A rabbi válaszában előrebocsátotta: az EMIH – Magyar Zsidó Szövetség által felállított új kuratórium két éve elkészült a Sorsok Háza múzeum új kiállítási koncepciójával. A terv az Éc Hájim – Élet Fája címet kapta, kifejezve, hogy a kiállítás a holokauszt tragédiáját, az emberirtás történetét az általános történelmi perspektíván túl, kifejezetten a zsidó közösség és a zsidó tradíció szemszögéből kívánja bemutatni.

„A részletes, 400 oldalas koncepciót 2021 nyarán a kormány illetékeseihez eljuttattuk, ezzel mi teljesítettük, amit vállaltunk” 

– közölte Köves Slomó. A koncepció megvalósításáról a kormány dönt, ahogy a nyolc éve elkészült épület sorsáról is, amely a magyar állam tulajdona – tette hozzá. „Üdvözöljük, ha ez a kérdés ismét napirendre kerül” – fogalmazott a rabbi –, ha pedig „a kormány a koncepciót a Mazsihisz új elnöke által vezetett HDKE keretei között óhajtja megvalósítani, akkor ehhez minden támogatást meg fogunk adni”.

Kérdés, ha egyszer Gulyás Gergely bejelentette, hogy a kormány az EMIH tulajdonába és működtetésébe adja a Sorsok Házát, akkor Köves Slomó miért állítja azt, hogy az épület a magyar állam tulajdona. Az ellentmondás feloldható. Korábbi cikkünkben írtunk arról, hogy kikértük a földhivatali papírokat: ezek arról tanúskodnak, hogy a tulajdonosi jogokat az állam képviseletében a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) gyakorolja. A Sorsok Háza átadásáról szóló kormányhatározat szerint ugyanis az EMIH csak a kiállítás elkészülte után veheti, vehetné tulajdonba az ingatlant.

Ha viszont Köves Slomó úgy érzi, hogy a 400 oldalas koncepció elkészítésével teljesítették, amit vállaltak, a megvalósítás pedig valóban a Páva utca „keretei között” történik majd, akkor abból az a következtetés is adódik, hogy a Sorsok Háza végül nem kerül át az EMIH tulajdonába.

Kérdéseket küldtünk a kormánynak is, ha választ kapunk, közöljük.