egészségügy;inzulin;várólista;Belügyminisztérium;cukorbetegek;gyógyszerhiány;szakrendelő;Takács Péter;

2023-06-30 06:30:00

A Belügyminisztérium nyugodt, de az orvosok aggódnak, cukorbetegek ezreit kell átállítani új terápiára rövid idő alatt

Pintér Sándor tárcája szerint nincs inzulinhiány, ám az orvosok szerint a megszűnő készítmények miatt szükségessé váló terápiaváltás sokféle nehézséget okoz. Már most is majdnem két hónapot kell várni a szakrendeléseknél, miközben a készletek is végesek.

Nincs inzulinhiány, biztonságos az ellátás – közölte a Belügyminisztérium miután az egyik nagy gyógyszergyártó, a Sanofi bejelentette, világszerte befejezi több olyan humán inzulin gyártását, amit hazai cukorbetegek ezrei is használnak. Az orvosok nem olyan nyugodtak, mint a belügyi tárca: szerintük a megszűnő készítmények miatt szükségessé váló terápiaváltás sokféle nehézséget okoz, és a meglévő hiánycikkek mellett további, a cukorbetegségre ható készítmények elérhetőségét lehetetlenítheti el. A betegek ezreinek terápiaváltása sem lesz egyszerű, mert a diabetológusok túlterheltek.

Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár a háziorvosoknak négy napja küldött levelében arról írt, hogy júliustól egyes inzulinkészítmények elérhetősége megváltozik. Egyúttal arra kérte őket: a humán-inzulin készítmények felírása előtt érdeklődjenek a közeli gyógyszertáraknál, mi érhető el náluk.

Az inzulinra szoruló betegeknek úgynevezett humán vagy analóg inzulint írhat az orvosa. Az előbbi olcsóbb, az utóbbi drágább a költségvetésnek. Míg az első használata naponta többszöri vércukorméréssel és gyógyszerbeadással jár, addig az utóbbit elég naponta egyszer szúrni, hogy egyensúlyban tartsa a beteg vércukorszintjét. Az analóg inzulin azonban egy 2012-es jogszabály-módosítással csak annak jár teljes támogatással, aki hozza a megkívánt vércukorértéket. Ezt negyedévente vérteszttel ellenőrzik. A jogszabály szerint fél éven belül két alkalommal mért, 8 százalék alatti HbA1c-értéket kell prezentálni. A rendelet szigorú következményei alól – többszörös módosítás után – mentesülhettek a 18 éven aluliak, és azok a diabéteszesek, akiknek legalább egy – az orvosi dokumentációban feltüntetett – súlyos, az elhárításhoz külső segítséget igénylő hypoglykaemiás eseménye volt.

A szabályozás része az is, hogy valamennyi betegnek első terápiaként kizárólag humán inzulin írható fel. Ha bizonyítja negyedév múlva, hogy képes az életmódbeli ajánlások szerint élni akkor térhet át a modernebb és „betegbarátabb” analóg készítményre.

Most a problémát az okozza, hogy a Sanofi bejelentette, július elsejétől világszerte leállítja humán inzulin termékei (Insuman Rapid, Combi25 és Basal) gyártását. A döntést azzal indokolták,

Viszont azért, hogy a modernebb készítményeikkel biztonságosan elláthassák a betegeket a gyártási problémákkal érintettek forgalmazását megszüntetik.

A Belügyminisztérium közleménye szerint a gyártó a nagyobb haszna érdekében négy gyógyszert kivon a piacról, s ezt a négy készítményt Magyarországon 14 ezer beteg használja. Ezzel szemben a gyártó lapunkat úgy tájékoztatta,

A tárca közleménye azzal folytatódik: „Mintegy 30 ezer beteg másik két cég humán inzulint tartalmazó készítményét alkalmazza, melyekből folyamatos az ellátás, a nagykereskedők megfelelő készlettel rendelkeznek, az ellátás nincs veszélyben. A humán inzulint tartalmazó készítmények ugyanazt a hatóanyagot tartalmazzák, így a kivonásra kerülő termékeket használó betegek kezelése a másik két cég termékével biztonságosan folytatható. Az egyes készítmények közötti váltásnál szükség lehet az adagoló eszközök megváltoztatására is. Az adagoló-tollakat szakorvos tudja támogatással felírni, illetve térítésmentesen beszerezhetőek a diabetológiai gondozókban.”

Vannak patikák, amelyek a most megszűnő készítményekből több havi készletet gyűjtöttek be, míg másoknál már kifogytak ezek az inzulinok. Lapunk nagykereskedői forrásból úgy értesült,

Bár Takács Péter háziorvosoknak arról írt, hogy új szakorvosi javaslatra nincs szükség, mert a meglévővel is bármely gyártó készítménye rendelhető, a gyakorlatban mindez nem olyan egyszerű.

– Ma már három olyan beteg jött a szakrendelésre, akiknek a hiánycikké vált gyógyszerek helyett kellett új inzulin-terápiát beállítani – mondta lapunknak egy diabetológus főorvos. Hozzátette: ugyan általában a humán-inzulinok dózisa nagyjából egyforma, de gyártónként egy-három egység különbséggel mindenképpen lehet számolni. Azaz a betegnek gyakoribb méréseket kell csinálnia, hogy kitapasztalja, mennyire van szüksége az új inzulinból ahhoz, hogy ugyanazt a hatást elérje, mint a korábbival. Ez az első időkben komoly odafigyelést igényel. A most megszűnő készítményeket helyettesítők más kiszerelésűek,

– Eddig háromhavonta rendeltem vissza a betegeimet – mondta a főorvos. – Előjegyzéssel rendben zajlott az ellátásuk. Most viszont ez a rend erősen borulhat. Sok helyen a több szakorvos használja ugyanazt a rendelőt, azaz nem lehet korlátlanul kitolni a betegfogadás idejét.

A szakember beszélt arról is, ha most át is állítja a betegeit új inzulinra,

A diabetológusok további terhelése okozhat még új problémákat, hiszen Pásztélyi Zsolt, a Medicina2000 Poliklinikai és Járóbeteg Szakellátási Szövetség elnöke szerint már most is 50 napos előjegyzéssel működnek ezek a szakrendelések.