egészségügy;Csömör;védőnők;

Jön a felmondási hullám, egyetlen aktív védőnő marad a gyerekekre egész Csömörön

Átvezénylésekkel lehet megoldani a problémát, de akkor mindenkinek rosszabb lesz.

24 védőnő felmond, 21 pedig nyugdíjba megy, miután július 1-től a megyei kórházakhoz tartoznak majd - közölte az Országos Kórházi Főigazgatóság az RTL Híradóval. A Pest megyei Csömörön ezzel egyetlen aktív védőnő marad.

A csatornának nyilatkozott két távozó szakember. Egyikük úgy fogalmazott: – Én nagyon szeretem a munkámat, nekem a védőnőség az a hivatásom, de a bizonytalan helyzetre való tekintettel úgy döntöttem, hogy egyelőre nem, és ezt nagyon sajnálom.

Fábri István, Csömör polgármestere azt mondta, Információi szerint néhány órában más településekről átvezényelve fognak itt helyettesítő, részmunkaidős védőnők dolgozni. Azokon a településeken szintén még rosszabb lesz emiatt az ellátás, náluk pedig egészen biztosan rosszabb lesz az ellátás.

A polgármesterek szerint több fontos kérdésre sem lehet tudni a választ az átszervezésekkel kapcsolatban. A Veszprém megyei Devecseren például az önkormányzat fizette a védőnők telefonszámláját, kaptak laptopot, van, aki szolgálati lakást is, ezekkel azonban most nem tudni, mi lesz. 

Ferenczi Gábor, Devecser polgármestere úgy fogalmazott, továbbra is nyitott kérdés, hogy miként fog történni az ingatlannak a karbantartása, adott esetben az ingó eszközöknek a pótlása, hiszen az önkormányzatnak nincsen jogi lehetősége arra, hogy egy olyan intézmény esetében előlegezzen meg pénzkifizetéseket, amely intézménynek a fenntartása már nem az ő feladata jogilag.

Az Országos Kórházi Főigazgatóság válaszul az RTL Híradóval azt közölte, a rezsidíjat, a karbantartások és a takarítás költségeit eddig is a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő állta, ez abban változik, hogy nem az önkormányzatoknak, hanem a kórházaknak folyósítja majd, a kórházaknak pedig meg kell egyezniük az önkormányzattal arról, hogy milyen költségek finanszírozásra használják fel az összeget. A csatorna szerint a probléma az, hogy az egyezkedés azóta is tart, miközben elviekben szombattól él az új rendszer. Számos önkormányzattal azóta sem kötöttek szerződést a kórházak, az Országos Kórházi Főigazgatóság szerint erre július 31-ig érnek rá.

Néhány napja lapunk is beszámolt arról, hogy a Veszprém megyei Pétfürdőn a falu mindhárom védőnője felmondott, az átszervezés azonban csak az utolsó csepp volt a pohárban.