oktatás;Alkotmánybíróság;pedagógusok;PDSZ;tanárhiány;státusztörvény;

Ha bevezetik a státusztörvényt, a PDSZ az Alkotmánybíróságon fogja megtámadni annak egyes pontjait

Sok helyen a tantárgyfelosztást és a tanárok órabeosztását is újra kell tervezni a szeptemberi tanévkezdésre az új pedagógus jogállási törvény miatt, amit kedden szavazott meg a fideszes többség.

Nemcsak a tanárhiány, hanem a pedagógusok új jogállásáról szóló törvény – ismertebb nevén a státusztörvény – előírásainak betartása is fejtörést okozhat az iskolaigazgatóknak és a tantestületeknek a nyári szünet alatt; tanárok órabeosztását és a tantárgyfelosztást is újra kell tervezni azokban az intézményekben, ahol ezeket még tanévzárás előtt elkészítették.

Az új törvény ugyanis – amelyet kedden szavazott meg a parlament kormánypárti többsége – heti 24 órában egységesíti a pedagógusok tanítással lekötött munkaidejét az eddigi 22-26 órás felosztás helyett, így lesznek,

akiknek növelni kell óraszámaikat, másoknak csökkenteni, vagy többletmunkaként ki kell fizetni a 24 óra feletti munkaidőt.

Minderről Ravasz Ágnes általános iskolai tanár, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) tagja beszélt lapunknak Budapesten a Kossuth téren. Az Egységes Diákfront aktivistáival együtt ugyanis itt, az Országház előtt várták a parlamenti szavazás eredményét.

– Nem lepett meg, hogy elfogadták a tervezetet, a kormánypárti képviselőktől nem is számítottunk másra.

A törvényt még Novák Katalin államfőnek is alá kell írnia, mi kérni fogjuk, hogy ezt ne tegye meg, bár nem hiszem, hogy hallgatni fog ránk 

– fogalmazott.

A pedagógus szerint sok helyen várhatóan nem lesz egyszerű a tanévkezdés azért sem, mert számos kollégája már elhagyta a pályát a státusztörvény miatt, többen pedig ezt követően tervezik. Abban az iskolában, ahol Ravasz Ágnes tanít, ugyancsak megnövekedett a pályaelhagyók aránya. Az aHang platform oldalán indult online felmérésben pedig mintegy ötezer pedagógus jelezte eddig, ha bevezetik a törvényt, beadják felmondásukat.

Az érdekvédő azt is elmondta, ha bevezetik a törvényt,

a PDSZ minden bizonnyal az Alkotmánybíróságon fogja megtámadni annak egyes pontjait, amelyek a szakszervezet szerint alkotmányellenesek.

Ravasz Ágnes példaként említette, hogy nemcsak a tanárok jogait, de a diákok tanuláshoz való jogát sérti a pedagógusok akár önkényes áthelyezéséről szóló paragrafus is, hiszen egy ilyen döntéssel a tanár-diák kapcsolatok is tönkremehetnek.

A Kossuth téren az Egységes Diákfront egész nap aktivista-toborzót tartott kedden, elsősorban az oktatás problémáit érintő 7IGEN-es népszavazásukhoz szükséges aláírások gyűjtéséhez toboroznak résztvevőket. Bár kérdéseiket nem hitelesítették (a Nemzeti Választási Bizottság szerint “nem elég egyértelmű” például az a kérdés, hogy a választópolgárok egyetértenek-e azzal, hogy a köznevelésért, szakképzésért, felnőttképzésért és felsőoktatásért önálló oktatási minisztérium feleljen), a diákok a Kúriához fordulnak majd a bizottság döntése miatt. Oktatási kérdésekben népszavazást kezdeményezett még márciusban a Pedagógusok Szakszervezete is, az NVB az ő kérdéseiket is elutasította, de a Kúria végül két kérdést jóváhagyott.

Az Egységes Diákfront egyik aktivistája, Perlaki-Boros Noel lapunknak azt mondta, egész nyáron folytatják a toborzást, 

újabb tiltakozó akciókra, tüntetésekre pedig ősszel kerülhet sor. 

Mit hoz a státusztörvény?

  • Egyebek mellett 2024. januárjától megszűnik a pedagógusok közalkalmazotti jogviszonya, helyére a köznevelési foglalkoztatotti jogviszony lép

  •  a tanítással lekötött heti munkaidő egységesen 24 óra lesz

  • elrendelhetik az intézményben tartózkodást a kötetlen munkaidő idejére is

  • a felmondási idő két hónapról három hónapra nő

  • a bérek mértéke a teljesítménytől válik függővé

  • a pedagógusok 180 napra áthelyezhetők lesznek másik intézménybe

  •  jönnek a “vendégtanárok”, az óraadók létszáma tantestületen belül meghaladhatja az 50 százalékot

  • fegyelmi eljárást indíthatnak tanárok ellen, hat hónapig 20 százalékkal csökkenthetik a bérüket

  • az iskolai pedagógiai programról nem dönthetnek önállóan a tantestületek

  • a szakszervezeteket nem tekintik tárgyalópartnernek, ha a tagságuk nem éri el a foglalkoztatotti kör 10 százalékát