A lapunk birtokában lévő levelezés szerint az Országos Roma Önkormányzat fenntartásában működő két iskola sem jut hozzá az állami támogatáshoz. Lakatos Oszkár, az ORÖ általános elnökhelyettese lemondásra szólítja fel Fülöp Attila belügyi államtitkárt és Radomszki Lászlóné helyettes államtitkárt.
Korábban írtunk arról, hogy az ORÖ és a Belügyminisztérium közötti elszámolási vita miatt a tárca jelezte: a harmadik negyedévben esedékes költségvetési támogatásból csak azt az összeget utalja át a roma testületnek, amely a fenntartásában lévő sziráki és tiszapüspöki iskola működtetéséhez szükséges. Csakhogy a minisztérium inkasszóval terhelte meg az ORÖ számláját, ami annyit tesz, hogy amennyiben oda pénz érkezik, akkor azt az adóhatóság leemeli onnan. Ahhoz, hogy az iskolák hozzájuthassanak a támogatáshoz, a minisztériumnak ideiglenesen fel kellett volna függesztenie az inkasszót. Ez azonban – hiába kérte az ORÖ, és hiába ígérte meg a minisztérium – nem valósult meg.
Nem ereszti az ORÖ-t a kormány, már egymilliárd forintnál is többet követel Pintér Sándor tárcája„Az adóhatóság inkasszóban elvitte az iskoláink normatíváját” – tájékoztatta Lakatos Oszkár a Népszavát. A Belügyminisztérium – mondta – nem tartotta be az ígéretét. Így a két iskola dolgozói nem fognak fizetést kapni, ellehetetlenül az intézmények működése. Hozzátette, hogy múlt hónapban ugyanez lejátszódott, a két iskolától összesen már több mint 60 millió forintot vettek el.
Az ORÖ elnökhelyettese hangsúlyozta: minderről nem Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár tehet, ő és a csapata minden tőle telhetőt elkövetett, hogy megnyugtatóan rendeződjön a helyzet. Lakatos Oszkár gyanítja, hogy a háttérből Sztojka Attila romaügyi kormánybiztos, fideszes parlamenti képviselő befolyásolja az eseményeket, aki politikai támadást indított az ORÖ ellen, és „nem számítanak neki sem a pedagógusok, sem a roma gyerekek”. Ugyanakkor a konkrét felelősség Lakatos szerint Fülöp Attila gondoskodáspolitikáért felelős államtitkárt és Radomszki Lászlóné társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkárt terheli. „Ez a mai magyar gondoskodáspolitika” – állapította meg Lakatos Oszkár, hozzátéve: „felszólítom mind Fülöp Attilát, mind Radomszki Lászlónét a lemondásra”.
Több cikkünkben is foglalkoztunk azzal, hogy egyre súlyosabbá válik a konfliktus az ORÖ és a szakmai irányító feladatkört betöltő Belügyminisztérium között. A tárca már több mint 1 milliárd forintot követel olyan tartozások miatt, amelyek a mostani önkormányzati ciklus előtt keletkeztek, a Farkas Flórián-féle Híd a munka világába szövetkezethez és hasonló programokhoz kötődnek. Bár egy 527 milliós tétel esetében a bíróság első fokon a tárcának adott igazat, az ORÖ vitatja, hogy a követelés megalapozott lenne, és fellebbezett a döntés ellen.
Döntött az ORÖ, nem szeretne többé a Belügyminisztériumhoz tartozniLakatos Oszkár azt állítja, hogy a pénz jelentős részét már visszafizették. Ha a Belügyminisztérium szerint a működési támogatást nem fordíthatták volna adósságrendezésre, akkor – így Lakatos – utalja vissza kamatostul az ORÖ által törlesztett közel 1 milliárd forintot. Az ORÖ ennek érdekében fizetési felszólítást küldött Pintér Sándor belügyminiszternek.
A nemzetiségekről szóló törvény értelmében Magyarország védelemben részesíti a nemzetiségeket, egyebek között biztosítja saját kultúrájuk ápolását, kollektív részvételüket a közéletben, elősegíti kulturális autonómiájuk megvalósulását, garantálja a valós közösségeik önigazgatáshoz, önkormányzatisághoz való jogát. Márpedig a cigányság esetében a nemzetiségi autonómia legfőbb letéteményese az Országos Roma Önkormányzat, még akkor is, ha annak eddig története nem szűkölködik botrányos fejezetekben.
A minisztérium végrehajtási jog bejegyzését is kezdeményezte az ORÖ Dohány utcai székházára, pillanatnyilag nem látszik, hogy a roma érdekképviselet hogyan lesz képes folytatni tevékenységét. Az erre vonatkozó kérdésünkre a Belügyminisztériumtól nem kaptunk választ.
Végrehajtási jogot jegyeztet be az ORÖ székházára az állam, leállítja a központi támogatást is