egészségügy;háziorvosok;labor;

Több háziorvos is levelet kapott arról, hogy országos szinten korlátozhatják a betegek laborvizsgálatait

Tizenöt darabban korlátozzák az egy labor-kéréssel igényelhető laborparaméterek számát. A sürgős kérések okát a jövőben indokolni kell, a végső döntést pedig a laborszolgáltató orvosigazgatója fogja meghozni.

Tizenöt darabban korlátozzák az egy labor-kéréssel kérhető laborparaméterek számát, azaz tizenötféle elemet lehet egyszerre kérni, az ezt meghaladó szám esetén szakmai indoklással kell ellátni a vizsgálatkérést. Ugyanígy korlátozzák a háziorvosok által kérhető sürgős laborkéréseket is, amelyek okát a jövőben indokolni kell, és a sürgősség tényét a laborszolgáltató orvosigazgatója fogja eldönteni a rendelkezésére álló adatok alapján – derül ki abból a levélből, amelyet egyes Pest megyei háziorvosok részére küldtek meg a napokban. Erről Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő számolt be a 444-en.

A korlátozásokat és megszorításokat azért kénytelen bevezetni a laborszolgáltató, mert a laboratóriumi vizsgálat is a Teljesítmény Volumen Korlát (TVK) alá eső szolgáltatás. A TVK az Egészségtudományi Fogalomtár meghatározása szerint „a járóbetegellátásra és az aktív fekvőbeteg-szakellátásra vonatkozóan szolgáltatónként, éves szinten, havi bontásban meghatározott elszámolható teljesítmény mennyiség.”

Ezen teljesítményen belül egy egységnyi finanszírozás 1,98 forint értéket képvisel, ami azonban a NEAK által meghatározott teljesítmény felett van, arra minimális finanszírozást nyújt, jelen esetben egységenként 0.144 forintot, azaz a normál finanszírozás hét százalékát. Így minél nagyobb arányú a NEAK által töredéken fizetett szolgáltatás, a szolgáltatónak annál nagyobb vesztesége keletkezik. Ebben a helyzetben az év első öt hónapjában 804 százalékos volt NEAK limiten felüli túlteljesítés.

A cikk szerint tehát

a TVK-n felüli rész masszív veszteségként könyvelődik el. Ráadásul az elmúlt időszakban a szolgáltatás költsége az energiaárak jelentős növekedése, illetve a brutális infláció miatt is erősen megnőtt.

Ahogyan fogalmaznak, a probléma nem egyedi, hanem országos jellegű, és nyilván azokat a magánszolgáltatókat érinti leginkább, akiket a nagy államosítás kapcsán még nem tudtak bedarálni.

Maga a levél is elismeri, hogy az így szükségszerűvé vált megszorítás valószínűleg nem választható el az új háziorvosi indikátorrendszerről, amely alapja a szűréseken és a laborvizsgálatokon alapul.