beruházás;Alkotmánybíróság;Lázár János;alaptörvény;normakontroll;Novák Katalin;

Novák Katalin az Alkotmánybírósághoz fordult, jogsértőnek tartja Lázár János új beruházási törvényét

Az államfő legfőbb gondja, hogy a nemrég elfogadott, augusztustól bevezetni kívánt jogszabályt akár egy miniszteri rendelettel is felül lehetne írni.

Előzetes normakontroll eljárást indítványozott Novák Katalin köztársasági elnök a nemrég elfogadott beruházási törvényről – szúrta ki a Telex az Alkotmánybíróság honlapján. A kezdeményezés azt jelenti, hogy hiába jelentette be Lázár János építési és közlekedési miniszter, hogy az Országgyűlésben július 4-én elfogadtatott jogszabály, pontos nevén „az állami építési beruházások rendjéről szóló törvényt” egyelőre nem hirdeti ki annak ellenére, hogy Lázár a napokban még sajtótájékoztatót is tartott arról, hogy az már augusztus 1-jétől életbe lép. Ez egyelőre nem valószínű.

Az államfő azt kéri a testülettől hogy a törvénynek azt a szakaszát vizsgálja meg az Alaptörvénnyel összhangban, amely szerint miniszteri rendelettel felül lehetne írni az állami építési beruházások rendjére vonatkozó, részletes és átfogó – sarkalatos – szabályokat. – Az érdemi keretek nélküli eltérés lehetősége kiüresíti a törvényi, illetve részben sarkalatos törvényi szabályozást, sérti a normahierarchiát, valamint a sarkalatos törvények módosítását, a felhatalmazó rendelkezéseket és a korlátlan mérlegelés kizárását, az alkotmányos követelményeket, ami végső soron a jogállamiság elvéből fakadó jogbiztonságot okozza – fogalmazta meg álláspontját Novák Katalin.

Aahogy arról lapunk is beszámolt, Lázár János két napja még azt nyilatkozta, hogy „az új törvény 32 év után újraszabályozza a közpénzek elköltésének kereteit és feltételeit”, és kiemelte, hogy a jogszabály társadalmi vitájában mintegy ezer javaslat érkezett 40 szakmai szervezettől. – Garantálja a kiszámíthatóságot az építésben részt vevők számára, emellett célja a fenntarthatóság, az alacsony környezetterhelés és a költséghatékonyság – emelte ki a tárcavezető „patriótának” nevezve a jogszabályt, amellyel elsősorban a hazai kkv-kat kívánják bevonni az állami beruházásokba.

Nem kevés pénz sorsáról van szó, ugyanis ha a törvény hatályba lépne, annak alapján összesen 3300 milliárd értékű folyamatban lévő beruházást fejeznének be a tárca felügyelete alatt, továbbá 1300 milliárd forint értékben 200 új beruházást készítenének elő.